Дори и по недипломатичните стандарти на Доналд Тръмп, речта му пред Общото събрание на ООН бе особено безразсъдно. Предизвиквайки ахвания у публиката, Тръмп се закани "напълно да разруши" Северна Корея, ако тя продължи със заплахите си и определи лидера ѝ Ким Чен-ун за "човека-ракета". В това явно възраждане на "Оста на злото" на своя предшественик Джордж У. Буш, новият президент също така обяви, че "ако праведните мнозина не се опълчат на злите малцина, тогава злото ще триумфира".
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
За Северна Корея думите на Тръмп просто предоставя допълнителни оправдания за нейната ядрена програма.- Въпреки че режимът обичайно е определян като полудял (а и в някои отношения той е), ядреният му проект лежи на рационални основи. За Ким Чен-ун урокът от падането на Саддам Хюсеин и на Муамар Кадафи е, че тирани плащат цена, предавайки оръжието си. Постоянните заплахи от САЩ засилват вътрешните позиции на режима и засилват "обсадния" му характер. Въпреки че Северна Корея трябва да бъде възпряна от предприемането на превантивен удар, тя също така трябва да получи стимули да предприеме различен път.
Миналият месец държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън отбеляза, че "ние не искаме смяна на режима, ние не искаме срутване на режима, ние не искаме ускорено обединяване на (Корейския) полуостров, ние не искаме извинения да изпратим войски северно от 38-ия паралел". "Ние не сме неин враг, но Северна Корея представлява неприемлива заплаха за нас и ние трябва да отговорим. Ние се надяваме, че по някое време тя ще започне да разбира, че искаме да седнем и да имаме диалог с нея", добави той.
Настоящата най-ниска точка отразява провалите на миналото. През 1994 г. администрацията на президента Бил Клинтън убеди Северна Корея да замрази ядрената си програма срещу икономически и дипломатически отстъпки. В комюнике се обяви, че нито една от двете страни има "враждебни намерения" към другата. Но този прогрес бе погубен от администрацията на Буш, който определи Северна Корея за член на "Оста на злото" и отказа да поднови комюникето.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Последвалите шестстранни преговори (включващи още Китай, Русия, Южна Корея и Япония) бяха по подобен начин подкопани от САЩ. Администрацията на Буш провокативно посочи, че има "заподозряно пране на пари" в банка "Делта Азия" в Макао, в която Северна Корея поддържаше десетки сметки. Когато бе постигнато ново споразумение през 2007 г. поддръжниците на твърдата политика във Вашингтон поискаха Пхенян да приеме инспекции на ядрените си обекти, толкова натрапчиви, че един американски държавен служител ги оприличи на "национален проктологичен преглед".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
За Северна Корея ползите от притежанието на ядреното оръжие ("Ценен меч за справедливост" според думите на Ким Чен-ун), продължават да са повече от недостатъците. Дори и засилените санкции на ООН (, които ще намалят с една трета износа на страната, който в момента възлиза на три милиарда долара) няма да възпрат Пхенян от пътя му. Както самият Тилърсън призна, дипломацията успява там, където наказанията се провалят. Но апокалиптичната риторика на Тръмп просто ще засили самодоволството на Северна Корея.
New Statesman