Третокласници от Асеновград участваха в екологично обучение, инициирано от Градска библиотека „Паисий Хилендарски“ в града. Събитието бе част от прокета ”Станимашки еко-к@лейдоскоп за устойчиво развитие”.
Още: Вън шефът на ФК “Асеновец“: Родители на протест
Още: "КифлаРън 2025": Ентусиасти тичаха в нестандартен крос (СНИМКИ)
В началото на урока учениците се запознаха със значението на думата „екология“ и научиха защо тя се ползва все по-често в ежедневието на хората.
Разбраха, че част от природата на планетата Земя е застрашена от замърсяване и затова е нужно да бъде ускорено нейното опазване. Малучагните слушаха с интерес и приказката за реката. Как се ражда, през къде преминава, къде е финалната й точка. В приказката бе разказано, че заради хората, които я замърсяват, реката се е разсърдила и се е върнала обратно в планината. Когато разбрали, че не могат да живеят без нейните води, млади и стари се събрали и заедно отишли да я молят да се върне в града. Реката била добра и отново се завърнала сред хората, а те обещали да я опазват чиста. По време на екологичното обучение третокласниците от Асеновград споделиха свои преживявания с родители и приятели сред природата.
Някои разказаха, че са участвали в почистване на горски ручей, а други – че са се научили как да събират отпадъците си разделно. Ръководителят на обучението и директор на Градската библиотека Милена Марковска обеща на децата да отправи предложение за честване Ден на реката, което да стане празник и бъде официалн вписан в културния календар на община Асеновград. Предстои организиране и на походи край речния бряг на Чая.
Още: Повече от 50 абитуриенти от Асеновград ще бъдат зарадвани с тоалет
Още: Асеновград прогони лошото с кукери и карнавал
Целта на днешното обучение бе повишаване нивото на знания на учениците от ОУ „АнгелКънчев” за закономерностите на развитие на природата и необходимостта от опазване на ресурсите. В урокът бяха застъпени запознаване с екологичната етика и сформиране умения за самостоятелна работа и усещане за собствен принос в опазването на природата. Обучението цели мотивиране на подрастващите за включването им в екологични акции и дейности и вменяване на активна и отговорна гражданска позиция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нов общински паркинг в Асеновград отваря врати (СНИМКИ)
Още: Възраждат Караалановото училище в Асеновград в оригиналния му архитектурен облик (СНИМКИ)
Проектът ”Станимашки еко-к@лейдоскоп за устойчиво развитие” е финансиран от Глобални Библиотеки и координиран от Градска библиотека „Паисий Хилендарски” в партньорство с асеновградското ОУ ”Ангел Кънчев” и Национален алианс за работа с доброволци.