Азербайджанското външно министерство връчи на френския посланик в Баку протестна нота във връзка с приемането от Националното събрание (горната камара на парламента) на европейската държава на резолюция, призоваваща правителството да признае независимостта на Нагорни Карабах. Това съобщи пресслужбата на външното министерство.
Още: "Хамас" предаде положителен отговор на най-новото предложение за спиране на огъня в Газа
Още: Кой да е новият господар на Близкия изток? Задава се конфликт между съюзници на САЩ
"На 4 декември френският посланик в Азербайджан Закари Грос беше призован в азербайджанското външно министерство. На срещата на посланика бе връчена протестна нота от азербайджанското външно министерство във връзка с резолюцията "Защита на арменския народ и християнските общности в Европа и Изтока", приета от френското Национално събрание, се казва в изявлението.
Ръководителят на френската дипломатическа мисия отбеляза, че ще представи позицията на азербайджанското външно министерство в официален Париж.
В четвъртък френското Национално събрание подкрепи резолюцията, приета по-рано от Сената (долната камара на парламента), която призова властите на страната да признаят независимостта на Нагорни Карабах. Днес азербайджанското външно министерство направи коментар, в който той приема тази резолюция като поредната "недружелюбна и провокативна стъпка" на френския парламент.
Още: "Каква ирония": Китай помага за руските дронове, но се опари от тях (СНИМКИ)
Още: "Приближава потоп": Голямо наводнение може да удари Санкт Петербург (ВИДЕО)
На 27 септември ситуацията в Нагорни Карабах се влоши, там започнаха активни боеве. Баку и Ереван оспорват собствеността върху региона от февруари 1988 г., когато тя обяви своето отделяне от азербайджанската ССР. По време на въоръжения конфликт 1992-1994 г. Баку загуби контрол над Карабах и седем съседни региона. От 1992 г. се водят преговори за мирно уреждане на конфликта в рамките на Минската група на ОССЕ, която се председателства от Русия, САЩ и Франция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Турция гори: Горски пожари обхванаха Измир, хиляди са евакуирани (ВИДЕА)
Още: САЩ и Иран пак ще седнат на масата за ядрената програма: Какви са позициите им?
На 9 ноември руският президент Владимир Путин, президентът на Азербайджан Илхам Алиев и премиерът на Армения Никол Пашинян подписаха съвместно споразумение относно пълното прекратяване на военните действия в Нагорни Карабах. Според документа азербайджанската и арменската страни се установяват на окупираните от тях позиции, след което редица региони попадат под контрола на Баку, а руски миротворци се разполагат по линията на контакт и Лачинския коридор.