Възобновените военни действия между ядрените държави Индия и Пакистан заради оспорвания регион Кашмир ескалираха с мощни индийски удари през нощта на 6 срещу 7 май. Напрежението, което се зароди след терористичен акт в Пахалгам (на територията на Джаму и Кашмир) на 22 април с 26 жертви - 25 индийски туристи и един непалски гражданин, има връзка и с по-голямата, глобална картина. В центъра ѝ са САЩ и Китай.
Актуалното военно противопоставяне отразява по-широка световна промяна, понеже Вашингтон и Пекин задълбочават връзките си с противоположни страни. Индия, която в миналото е била необвързана, се сближи със САЩ и техните съюзници, като рязко намали зависимостта си от руски оръжия. Междувременно Пакистан се превърна в основен китайски клиент.
Още: Нова война: Индия удари Пакистан и Кашмир (ВИДЕА)
Сега Индия получава значителна част от оръжията си от САЩ, Франция и Израел, като от 2010 г. насам е намалила руските доставки с над 50%. В същото време Пакистан получава около 80% от оръжията си от Китай, включително самолети J-10C и ракети с голям обсег, пише The New York Times.
India and Pakistan’s latest military standoff reflects a broader global shift as the U.S. and China deepen ties with opposing sides in South Asia.
— Clash Report (@clashreport) May 7, 2025
India, historically nonaligned, has moved closer to the U.S. and its allies, sharply reducing its reliance on Russian arms, while… pic.twitter.com/XEwhCsQYJb
Още: Официално: Индия обяви целта на ударите в Пакистан
Пакистан е използвал китайски ракети срещу Индия
Пакистан е използвал китайска ракета "въздух-въздух" с голям обсег PL-15E срещу Индия при последното нарастване на напрежението. Части от ракетата паднаха в Хошиарпур в щата Пенджаб, според индийски медии, които публикуваха и снимки на отломките.
CONFIRMED: Pakistan used Chinese long-range air-to-air missile PL-15E against India.
— Clash Report (@clashreport) May 7, 2025
Parts of the missile fell in Hoshiarpur, Punjab, India. Photo (1st and 2nd) provided by Indian media.
The PL-15 has a range of 200-300 km for the domestic version and about 145 km for the… pic.twitter.com/51YXEuFrAv
PL-15 е с обсег на действие 200-300 км в основната версия и с около 145 км за експортния вариант, използван от силите на Исламабад. Достига скорост над 5 Мах, използвайки двуимпулсен твърдогоривен ракетен двигател, и разполага с усъвършенствано насочване с радарен търсач. PL-15 е авангардна ракета, която значително повишава способностите на Пакистан за въздушен бой отвъд видимия обсег.
Още: Експерт: САЩ може да оставят Индия и Пакистан сами във войната
Индия загуби западни изтребители
Индия тази сутрин обяви, че е ударила Пакистан и контролираните от Исламабад райони в Кашмир. „Индийските въоръжени сили започнаха операция „Шиндур“, нанасяйки удари по терористичната инфраструктура в Пакистан и окупирания от Пакистан Джаму и Кашмир, откъдето бяха планирани и направлявани терористични атаки срещу Индия“, се казва в изявление на Министерството на отбраната на страната. Според индийските власти ударите са били прецизни и са били по терористични бази. Пакистански военни обекти не са били взети на прицел. Поразени са били девет мишени в рамките на операцията.
Индийците обаче е загубила 5 изтребителя, твърдят местните медии. Става въпрос за три френски Rafale и два руски самолета - Су-30 и МиГ-29.
BREAKING: India starts to admit its fighter jet losses now.
— Clash Report (@clashreport) May 7, 2025
IndiaTV reports that three Indian fighter jets have crashed inside Indian territory. pic.twitter.com/qc24ft2z2c
Пакистан съобщи за 26 цивилни жертви и обеща отговор. Ню Делхи трябва да понесе отговорност, съобщиха от Съвета за национална сигурност в Исламабад. Страната поиска от международната общност да осъди действията на индийските сили.
OSINT: New footage suggests mystery engine highly likely M88 (Indian Rafale jet's engine) based on distinct nozzle screw pattern, not M53 (Indian Mirage 2000's engine).
— Clash Report (@clashreport) May 7, 2025
Visuals from Bathinda, India.
Source: @RickJoe_PLA pic.twitter.com/V1l6THEZRg
Още: Напрежение между ядрени сили: Индия с първа стъпка в спирането на водата за Пакистан (ВИДЕО)
Международна реакция
Междувременно Франция, Германия и Турция призоваха за деескалация, а Великобритания обяви, че е в готовност да окаже съдействие и на двете страни.
Китайското външно министерство посочи: "Готови сме да работим с международната общност за намаляване на напрежението между Индия и Пакистан. Ние сме загрижени за развитието на ситуацията между Индия и Пакистан и призоваваме двете страни да проявят сдържаност".
Още: Новият конфликт и ролята на САЩ и Китай: Задава ли се война между Индия и Пакистан?