Нова поредица хвърля светлина върху „Тайните на Нил“ по Viasat History

4729
Нова поредица хвърля светлина върху „Тайните на Нил“ по Viasat History
Снимка: Viasat World

 

 Мистерията на ацтекските пирамиди е разгадана в „Изгубените пирамиди на ацтеките“ – също от 21 декември

 

„Тайните на Нил“ в четири части по ТВ канал Viasat History от 21 декември, понеделник, се гмурка – във всякакъв смисъл на думата – в историята на една от най-дълголетните и впечатляващи цивилизации на планетата. Река Нил ражда една изумителна древна цивилизация. Но как точно се случва това? Чрез най-нови технологии, някои от които се ползват за пръв път в Египет, тази забележителна поредица ще покаже огромната роля, която свещената река играе в израстването на Древен Египет.

Използвани са LiDAR скенери и подводни дронове. LiDAR определя разстоянието до наблюдавания обект като измерва колко време отнема пулсът инфрачервена светлина да отскочи обратно. Снимки с дронове и фотограметрия се използват, за да се направи карта на части от реката.

 

Как се е развил Нил през вековете? Какви последици е имало от тези промени? Каква система от пристанища и канали са създали древните египтяни? Защо има толкова много архитектурни чудеса под водата? Това са някои от въпросите в поредицата в четири вечери от 22:30 от 21 декември, понеделник.

В първи епизод изследваме невероятната история на два древни потънали града при устието на Нил. Единият от тях е Танис, където е открито голямо погребално съкровище, може би най-важното след гробницата на Тутанкамон.

Вторият епизод изследва влиянието на наводненията върху дневноегипетската цивилизация, а подводни дронове ще хвърлят светлина върху изумителната пирамида Хавара – чудо на архитектурния дизайн, скрито под водите на Нил.

Третият епизод ни показва Луксор и ни отвежда на пътуване сред големите му паметници: комплекса Карнак, храмът на Дендера и хилядолетният дворец на Рамзес II. А в последния епизод проследяваме водолази, които се отправат към водите около остров Elephantine, за да открият най-стария Нилометър.

Това е структура, която измервала чистотата на Нил и нивото на водата по време на ежегодния период на прииждането на реката. Един важен въпрос намира своя отговор в последния епизод: как древните египтяни са пренасяли камъните, с които са построили архитектурните чудеса на Древен Египет? 

Мистерията на пирамидите на ацтеките е разгадана

 

Те принасят в жертва на своите богове близо 20 000 човека на година и въпреки това – жителите на империята на ацтеките не са варвари. Макар техните воини да са легендарно известни с победите си, техните инженери, които коструират пирамиди, градове и системи от водни канали, са също толкова изумителни.

Как успяват да постигнат всичко това без метални инструменти и без да познават колелото? Това е мистерията, която екипът на документалния филм в две части „Изгубените пирамиди на ацтеките“ – от 21 декември в 20:30 часа по Viasat History – изучава и се опитва да разреши.

 

Да строиш пирамиди с каменни сечива

 

Група експерти от този нов документален филм по Viasat History, заедно с 12 архитекти, приемат предизвикателството да изградят модел в умален мащаб, с височина 2 метра, на 20-тонна ацтекска пирамида с основа от 5 кв. м. Нещо повече – те правят това с точно същите инструменти, които са ползвали ацтеките.

 

Метални сечива са изключени! За да се справят, те трябва да разгадаят тайните на ацтекските архитекти. В хода на проучванията си, те стигат до извода, че за материал за градеж ацтеките са ползвали особен вид скала, която е едновременно твърда, но и лека, и така може да бъде оформена с каменни сечива.

 

За да доведат до желания размер, те са ползвали ножове и други инструменти от обсидиан (естествено съществуващо в природата вулканично стъкло). И все пак въпросът си остава: как са успявали да превозят достатъчно количество, че да построят цяла пирамида, без да ползват колелото или силата на впрегатни животни.

Документалният филм по Viasat History в две поредни вечери на 21 декември и 22 декември от 20:30 часа изследва също как ацтеките успявали да осигурят стабилността на структурата и устойчивостта й на времето в продължение на векове, въпреки предимно рохката почва, поради която сградите в Мексико сити постепенно пропадат дори и в днешно време. Със специална технология, чрез която укрепвали основата на сградите в земята, те успявали да сътворят чудеса.

Как испанците побеждата така напредналата ацтекска армия?

Ацтеките завладяват териториите на народите ноколо, изграждат свои светилища върху тези на враговете си и асимилират остатъците от армиите им. Воденето на война е важно за тях; нямало друг на континента, който да може да им се опълчи и така те властват над всички останали в продължение на два века.

Когато, обаче, испанците акостират на бреговете им в началото на 16 век, всичко се променя. Вярно, че испанците имат огнестрелни оръжия, коне и кораби, но пък ацтеките числено ги превъзхождат в такава степен, че конфликтът би завършил с тотална загуба за конкистадорите, въпреки всичките им преимущества.  

Дори и успешните съюзи, които създават с враговете на ацтеките, не могат да обяснят напълно покоравянето им. Какво позволява на европейските завоеватели да повалят на колене най-напредналата войска на континента за толкова кратко време? „Изгубените пирамиди на ацтеките“ ни показва, че нещо, донесено от Европа, се оказва фатално за обществото на ацтеките, като изтребва 40% от тях.

 

„Изгубените пирамиди на ацтеките“ е по Viasat History в две поредни вечери от 20:30 часа на 21 и 22 декември.

 

„Тайните на Нил“ дебютира по Viasat History в понеделник, 21 декември, в 22:35 и продължава в четири поредни вечери по същото време.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com