Австралийската централна банка вдигна основната лихва до 1.85%
Резервната банка на Австралия повиши лихвения си процент с 50 базисни пункта до 1.85%. От май насам лихвените проценти са увеличени с цели 175 базисни пункта - най-драстичното повишение за толкова кратък период, невиждано с страната от началото на 90-те.
Австралийската централна банка предприе най-голямото повишение на лихвите от 22 години насам
Централната банка на Австралия повиши лихвите в страната, давайки сигнали, че предстои допълнително затягане на паричната политика в ре...
„Бордът на банката смята за основен приоритет връщането на инфлацията в диапазона между 2 и 3% и задържането на балансирана икономика“, се посочва в сайта.
От банката припомнят, че очакванията към глобалния икономически растеж са понижени поради натиска, предизвикан от по-високата инфлация в цял свят, затягането на паричната политика в повечето страни, инвазията в Украйна и COVID ограниченията в Китай.
В края на миналия месец инфлацията в Австралия се изстреля до 21-годишен връх от 6.1%, като от банката предвиждат цените да продължат да растат до края на годината, след което инфлацията ще се върне към диапазона 2-3%.
След обявяването на решението за повишаване на лихвите, австралийският долар поевтиня до 0.69 щатски долара, а доходността на 10-годишните държавни облигации се понижи с 9 базисни пункта, достигайки до 2.97%, предава Bloomberg.
Централната банка на Русия понижи рязко основната лихва
Съветът на директорите на Руската централна банка предприе намаляване на основния лихвен процент със 150 базисни пункта до 8%. Решениет...
Новите прогнози на банката предвиждат инфлация от около 7.75% през тези година, малко над 4% през 2023 г. и около 3% през 2024 година. Очаква се и забавен ръст на БВП от около 3.25% през 2022 г. и от 1.75% през идните две години. Прогнозираната безработица през настоящата година е 4%.
Още от МЕЖДУНАРОДНИ:
Инфлацията в САЩ се забавя повече от очакваното
Индийските компании масово купуват руски въглища в различни от долара валути
Орбан плаща руските транзитни такси на Украйна, за да има петрол
Как историческата суша в Европа заплашва икономиката на континента?
Иран извърши първата си международна търговска операция в криптовалути
Вносът на руски стоки в САЩ спадна до нивата от 2004 г.
Русия вече не изнася петрол към Унгария, Чехия и Словакия. Какво ще прави Орбан?
САЩ налива 52 млрд. долара в стимулиране на производството на чипове, за да се конкурира с Китай
Икономиката на Германия ще загуби над 265 млрд. долара заради войната в Украйна
Редактор:
Actualno.com
Етикети: БВП Инфлация Централна банка Лихви Австралия