По един нов милиардер на ден по време на пандемията
Докладът, който се основава на данни, събрани от Forbes, разглежда нарастването на неравенството между богати и бедни през последните две години. Той е насрочен да съвпадне с началото на годишната среща на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, събрание на някои от най -богатите хора и световни лидери.
Милиардерите отчитат ръст на общата им нетна стойност с 3,8 трлн. долара, или 42%. Голяма част от увеличението се подхранва от печалби на фондовите пазари, подпомогнати от правителствата, които инжектират пари в световната икономика, за да смекчат финансовия удар от коронавируса.
Голяма част от скока в богатството дойде през първата година на пандемията. След това се наблюдаваше период на затишие, казва Макс Лоусън, ръководител на проекта, изследващ неравенство в Oxfam.
В същото време COVID-19, нарастващото неравенство и покачващите се цени на храните могат да тласнат до 263 млн. души в крайна бедност тази година, обезсмисляйки десетилетия напредък, се казва в доклад на Oxfam, публикуван миналия месец.
„Никога не съм виждал толкова драматичен ръст на бедността и увеличение на богатството в един и същи момент в историята.“, казва Лоусън. — „Много хора ще страдат от това“.
Илон Мъск оглави класацията на най-богатите хора на Forbes
Съсобственикът на Tesla направи пробив и надмина основния си конкурент, основателя на Amazon Джеф Безос, в списъка на Forbes. Сега съст...
Печалба от високите цени
Потребителите по света се борят с нарастващите цени на енергията и храните , но корпорациите в тези индустрии и техните лидери се възползват от покачването на цените, твърди Oxfam.
Милиардерите в сектора на храните и агробизнеса са отбелязали увеличение на общото си богатство с 382 милиарда долара, или 45%, през последните две години, след коригиране на инфлацията. Около 62 милиардери в хранителната индустрия са създадени от 2020 г. насам.
Междувременно нетната стойност на техните колеги в секторите на петрола, газа и въглищата скочи с 53 милиарда долара, или 24%, от 2020 г., след коригиране на инфлацията.
Четиридесет нови милиардери бяха създадени във фармацевтичната индустрия, която беше в челните редици на битката срещу COVID -19 и бенефициент на милиарди публично финансиране.
Коя е най-добрата защита срещу инфлацията според милиардера Уорън Бъфет
Инфлацията е сковавала световната икономика, като всичко около нас поскъпва с бързи темпове – от горивата до хранителните стоки. ...
Технологичният сектор породи много милиардери, включително седем от 10-те най-богати хора в света, като Илон Мъск от Telsa, Джеф Безос от Amazon и Бил Гейтс от Microsoft. Тези мъже увеличиха богатството си с 436 млрд. долара до 934 млрд. долара през последните две години, след коригиране на инфлацията.
Облагане на богатите с данъци
За да се противопостави на стремителното нарастване на неравенството и да помогне на тези, които се борят с покачването на цените, Oxfam настоява правителствата да облагат с данъци богатите и корпорациите. Асоциацията призовава за временен данък от 90% върху свръхпечалбите на корпорациите, както и еднократен данък върху богатството на милиардерите.
Тя също би искала да се наложи постоянен данък върху активите на свръхбогатите. Той предполага 2% данък върху активи, надвишаващи 5 млн. долара, който се повишава до 5% за нетна стойност над 1 млрд. долара. Така могат да бъдат събрани 2,5 трлн. долара в световен мащаб.
Данъците върху богатството обаче не са били приети от много правителства. Усилията за налагане на данъци върху нетната стойност на най-богатите американци не успяха да постигнат напредък в Конгреса на САЩ през последните години.
Още: Милиардерът Джеф Безос: За да се радвате на щастлив живот, задайте си тези 12 въпроса
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от МЕЖДУНАРОДНИ:
Безработицата в Канада се е увеличила през май
Швейцарският парламент отхвърли помощ от 5,1 млрд. евро за Украйна
ЕС обяви втори търг за обща покупка на газ
Платформа за криптовалута спря търговията с долари
Петролът поевтиня пак, насочва се към втори седмичен спад
Кристалина Георгиева: Инфлацията е данък за бедните, трябва да я намалим
Цените на петрола останаха стабилни
Търговията на Китай с Русия достига рекордни стойности
Редактор:
Ивана Маринова
Етикети: Богатство COVID 19 пандемия милиардер Милиардери