Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сериозни разногласия в ОПЕК+ относно квотите за добив на петрол

28 май 2024, 16:21 часа • 4005 прочитания

Страните от организацията ОПЕК+ имат сериозни разногласия относно новите им производствени капацитети за добив на петрол, които се очаква да бъдат определени скоро, предаде Ройтерс.

Още: ОПЕК продължава да очаква балансиране на петролния пазар през второто полугодие

Петролният алианс ОПЕК+ включва страните от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и 10 техни съюзници, сред които е и Русия. На 2 юни те ще проведат заседание по видеоконферентна връзка, на което ще обсъдят политиката си относно добива на черно злато.

Искане за увеличаване на квотите

Редица страни настояват за увеличаване на квотите им за добив на петрол. ОПЕК+ традиционно ги ограничава, за да поддържа по-високи цени на черното злато. Част от държавите обаче са силно зависими от приходите от износа на петрол. Заради това те настояват за възможно най-високи производствени квоти, отбелязва Ройтерс.

Квотата на всяка страна се определя от нейния производствен капацитет. Това е максималното възможно количество суров петрол, което тя може да добие.

Доскоро държавите от ОПЕК+ сами обявяваха своите производствени капацитети. Заради противоречията между някои от тях относно квотите за добив обаче, петролният алианс реши производствените им капацитети да бъдат определени на база на оценките на независими анализатори - консултантските фирми Ай Ейч Ес , "Ууд макензи" и "Рюстад енерджи". Оценките им обаче се очакват в края на май, точно преди онлайн заседанието на ОПЕК+ на 2 юни.

Петролният алианс ще трябва да постигне напредък при преговорите относно производствената си политика, ако възнамерява да използва данните, които ще бъдат предоставени от консултантските компании. Те ще послужат за основа на производствените квоти, които ще бъдат определени за 2025 г., посочва Ройтерс.

Агенцията припомня, че през декември 2023 г. Ангола напусна ОПЕК с аргумент, че политиката на петролният картел противоречи на националните й интереси.

Още: Ангола излиза от ОПЕК, не иска да намалява добива на петрол

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес