Това, за което се предполагаше от няколко седмици насам, вече е факт - Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България заради КТБ. Това съобщава БГНЕС.
Още: Ето как трябва да се заплаща извънредният труд по празниците: Разяснения от Инспекцията по труда
Още: Кирил Домусчиев си поставил цел - връщане на българските специалисти от чужбина
Европейската комисия открива процедура за нарушение срещу Република България за неправилното транспониране на Директивата относно схемите за гарантиране на депозити (Директива 94/19/ЕО член 1, параграф 3 и член 10, параграф 1), както и за неспазване на принципа за свободно движение на капитали. Комисията очаква да се предостави незабавен достъп на вложителите до сумата от банковия им депозит, на която имат право, заявяват от Европейската комисия.
Директива 94/19/ЕО на практика е родителят на Директива 2014/49/EC. Точно в Директива 2014/49/EC се посочва следното - "Компетентните органи установяват това (бел. ред. - състоянието на кредитната институция) колкото е възможно по-скоро и във всеки случай не по-късно от пет работни дни след като са се уверили за първи път, че дадена кредитна институция не е изплатила депозити, които са дължими и изискуеми". В Закона за гарантиране на влоговете в България обаче е посочено, че изплащането започва след отнемане на лиценза на кредитната институция - а лицензът на КТБ все още не е отнет. Факт е, че Директива 2014/49/EC трябва да бъде въведена изцяло в националните законодателства на държавите-членки на ЕС, включително България, до 31 май, 2016 година (член 20, "Транспониране).
Според промяна на чл. 10 в Директива 2014/49/EC от 11 март, 2009 година, срокът за започване на изплащане на влогове от до 100 хил. евро е 20 работни дни от датата на установяването на невъзможността на дадена кредитна институция да изплати депозити, които са дължими или изискуеми (чл. 10, параграф 1). При изключителни обстоятелства дадена Схема за гарантиране на депозити може да се обърне към компетентните органи за удължаване на срока. Такова удължаване не надвишава 10 работни дни, подчертава европейската директива.
Още: Защо няма неустойка за държавата за разширението на Чирен: Обяснение на енергийния министър
Още: Договорът за разширяването на газохранилището в Чирен е прекратен
ЕК изпраща официално уведомително писмо до България, което е първият официален етап на процедурите за нарушение. Крайният срок за мотивиран отговор от страна на България е 15 октомври. Ако Брюксел не остане доволен от българското обяснение, ще стартира втори етап, в който случаят отива в Европейския съд и следва налагане на глоба.
Българската схема за гарантиране на депозити (т.нар. Фонд за гарантиране на влоговете - бел. ред.) понастоящем не изплаща вземанията на вложителите на "Корпоративна търговска банка" АД и Търговска банка "Виктория" ЕАД в предвидения срок в Директивата относно схемите за гарантиране на депозити.
Още: ОПЕК намали за пореден път ключова прогноза
Още: Ето коя компания е избрана да търси нефт и газ в "Блок Хан Тервел" в Черно море