Геолозите не престават да прогнозират възможните последици от глобалното затопляне. Сп. "Нешънъл джиографик" задава въпроса, ако под въздействие на високите температури се стопи целият лед на Земята, какво ще се случи с нашата планета. Те изчисляват възможните последици и предлагат интерактивна карта, на която нагледно показват каква ще е съдбата на всеки отделен континент, предаде БТА.
Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
Първо, ако се стопят ледовете, нивото на световния океан ще се покачи приблизително с 65 метра. Средната температура ще се увеличи от 14 на 26 градуса.
В Северна Америка под вода ще се окажат атлантическото крайбрежие на САЩ, включително Флорида, бреговете на Мексиканския залив. Под вода ще е голяма част от Калифорния. В Латинска Америка ще бъдат потопени столицата на Аржентина Буенос Айрес, както и крайбрежията на Уругвай и Парагвай.
Африка в значителна степен ще остане незасегната. Голяма част от континента ще стане обитаема.
Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)
В Египет в резултат на покачването на нивото на водата в Средиземно море ще пострадат древните градове Александрия и Кайро. Ще бъдат унищожени много от известните забележителности на Европа. Ще изчезнат Лондон и Венеция. Под вода ще са Холандия и голяма част от Дания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Глобалното затопляне променя телата ни. На какво ще заприличаме?
Още: Учени алармират: Този орган ще пострада най-много от глобалното затопляне
В Азия водата ще залее територии, на които днес живеят около 600 милиона китайци. От лицето на Земята ще изчезнат Бангладеш и крайбрежните райони на Индия.
Що се отнася до Австралия, там топенето на ледовете ще доведе до образуване на море в центъра на континента. Под вода ще са огромни крайбрежни райони, където сега живее над 80 на сто от населението. А Антарктида ще е напълно неузнаваема.
Еколозите твърдят, че процесът на топене на ледовете зависи от редица фактори. Сред тях е скоростта на нарастване на концентрацията на парниковите газове в атмосферата.
Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден
Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни
Сп. "Нешънъл джиографик" твърди, че повод за огромно безпокойство за днешните земни жители няма. Процесът на топене на ледовете се следи от специалистите по цял свят. Според тях, за да се разтопят всичките ледове на Земята, ще са необходими около 5000 години.