"Безумци": Рогозин поиска сваляне на санкциите, припомняйки къде може да падне МКС
„Тази карта е съставена от американски астрономи, спорещи с мен. Но тя само показва, че най-малката опасност от разрушаване на МКС представлява именно Русия. Но населението на други държави, включително и тези, ръководени от „кучетата на войната“, си струва да се замислят над цената на инициираните от тях санкции срещу Роскосмос, над цената на маниакално разрушеното от Запада международно космическо сътрудничество. Безумци”, е написал ръководителят на Роскосмос. Той е уточнил, че изискванията са изпратени до НАСА, както и до космическите агенции на Европа и Канада (ESA и CSA).
По-рано Рогозин вече отбеляза, че Международната космическа станция е заплашена от „неконтролирано слизане от орбита“ и падане на територията на Европа или САЩ, или Индия и Китай, ако западните ограничителни мерки поради „ситуацията“ в Украйна засегнат сътрудничеството в областта на Космоса с Москва: МКС може да ви падне на главата, заяви шефът на Роскосмос по повод санкциите срещу Русия
Ръководителят на SpaceX Илон Мъск отговори на това: в Twitter милиардерът намекна, че неговата компания може да спаси МКС, а след това одобри разсъжденията за това как корабът Dragon ще се скачи на мястото на руския сегмент.
Here is what the ISS would look like without the Russian Segment attached - in it's place, a Dragon could be docked to provide reboost capability and attitude control. pic.twitter.com/2Zvrotv2Zw
— Pete 🚀 🛰 🇺🇦 (@Space_Pete) February 25, 2022
Ден преди това Канада добави към списъка си с антируските санкции Министерството на отбраната, Службата за външно разузнаване, Рособоронекспорт, Казанския хеликоптерен завод, както и Ракетно-космическия център "Прогрес", дъщерно дружество на Роскосмос.
Именно то произвежда ракети-носители от семейството на „Союз“, които участват в извеждането на спътници и автоматични междупланетни станции в орбита. С тях се изпращат и експедициите до МКС. В санкционния списък на САЩ още в края на 2020 година е попаднал самарският Ракетно-космически център „Прогрес“.
До какво ще доведат санкциите срещу Роскосмос?
От началото на войната в Украйна западните страни въведоха много ограничения срещу Русия, нейните компании, предприятия и граждани. Някои от тях засегнаха космическата индустрия.
В отговор Роскосмос преустанови сътрудничеството с ЕSА при изстрелвания от космодрума Куру във Френска Гвиана и изтегли своите специалисти оттам; отмени изстрелването на спътници на британския OneWeb; спря доставките на ракетни двигатели за САЩ и съвместни експерименти с немски колеги на МКС. Русия също отказа да работи с НАСА по автоматичната междупланетна мисия „Венера-Д“, считайки това за неуместно.
Още от КОСМОС:
Не пропускайте Персеидите: ето кога можете да ги наблюдавате
НАСА показа как ще се сглоби лунната космическа станция Gateway (ВИДЕО)
Русия изведе в космоса ирански сателит - ще го ползва ли за войната в Украйна?
Земята се отдалечава от Слънцето: трябва ли да се тревожим?
Краят на всичко: Как може да изчезне нашата Вселена?
Южна Корея изстреля първия си лунен сателит (ВИДЕО)
Планетата Х изчерпва местата, където може да се скрие
Руски шпионски спътник ще следи свой космически "колега" от САЩ?
Слънчева дупка изпраща слаба магнитна буря на Земята
Китайската неуправляема ракета падна на Земята: мястото е известно (ВИДЕО)
Редактор:
Антония Михайлова
Етикети: МКС война Украйна Дмитрий Рогозин Роскосмос санкции