Мистериозен обект в двойна звездна система периодично изпуска прах
Спътникът за изследване на транзитни екзопланети TESS е изстрелян през 2018 г. Целта му е да открива малки планети около най-близките до Слънцето звезди. Към днешна дата TESS е открил 172 потвърдени екзопланети и е съставил списък от 4703 кандидат-екзопланети. В допълнение телескопът е съставил и впечатляващия TESS Input Catalog (TIC), в който влизат над 1 милиард обекта.
Вярно ли е, че Земята се смалява?
Земята непрекъснато губи и получава материал от Космоса. И така, ако Земята непрекъснато отдава материята и също така придобива нов мат...
Последвалите изследвания на обектите в TIC показали, че те са резултат от звездни пулсации, експлозии на свръхнови, разпадащи се планети, гравитационни двоични звезди, затъмнения на тройни звездни системи, газови и прахови дискове и много други. Като цяло това са известни явления за астрономите. Обектът TIC 400799224 обаче привлякъл вниманието на учените със странното си поведение.
Необичайният източник TIC 400799224 бил забелязан случайно поради бързия спад в яркостта му с близо 25% само за няколко часа, последван от няколко резки изменения на яркостта, всяка от които може да се интерпретира като затъмнение.
Астрономите изучили TIC 400799224 с помощта на различни инструменти, включително телескопи, което им позволило да наблюдават тази област от небето по-дълго, отколкото TESS.
Учените открили, че обектът вероятно е двоична звездна система и че яркостта една от звездите се изменя с период от 19,77 дни. Това вероятно се дължи на орбитално тяло, което периодично изпуска облаци прах, скриващи звездата. Но докато периодичността се явява строга, праховите затъмнения на звездата са нестабилни по форма, дълбочина и продължителност и се откриват само в около една трета от времето за наблюдение или по-малко.
Как ще реагира светът на откриването на извънземен живот?
Националната агенция по аеронавтика и изследване на космическото пространство (НАСА) е набрала 24-ма теолози за участие в програмата на...
Природата на самото орбитално тяло предизвиква недоумение, тъй като количеството изпускан от него прах е много голямо. Ако той се е образувал в резултат на разпадането на обект като астероида Церера в нашата Слънчева система, щеше да съществува само около осем хиляди години, преди да изчезне.
И все пак е забележително, че през шестте години, в които е наблюдаван този обект, периодичността останала строга и обектът, изпускащ прах, изглежда не е променил формата си. Но що за обект е това, учените все още не знаят.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от КОСМОС:
Учени търсят извънземни сигнали от сърцето на Млечния път
Руската автоматична станция "Луна-25" ще бъде изстреляна на 11 август
Тъмната енергия на Вселената: какво се знае за нея
В центъра на Млечния път са открити стотици тънки нишки
Първото изстрелване на екипаж на Boeing в космоса се отлага
НАСА разследва данни за стотици неидентифицирани въздушни явления
Силни ветрове спряха изстрелването на испанска ракета
Астрономи изчислиха колко планети в нашата галактика са в "обитаемата зона"
Космическият кораб „Дракон“с двама саудитски астронавти се приводни в Мексиканския залив
Ръководителят на НАСА прогнозира кацане на хора на Марс до 2040 г.
Редактор:
Антония Михайлова
Етикети: Вселена прах двойна звездна система