3 ползи за здравето от лука, които вероятно не знаете

09 февруари 2022, 18:45 часа

Лукът е специален зеленчук с отличителен пикантен вкус и аромат. В резултат на това не всички го харесват. Жалко, защото лукът е истинска хранителна бомба! Съдържа ценни витамини, минерали и фибри. Освен това е с ниско съдържание на калории. Прочетете защо лукът е толкова важен в ежедневната ни диета.

Още: 11 невероятни факта за човешкия мозък

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 20 юли /валутен калкулатор/

Лук - хранителни стойности  

Що се отнася до свойствата и състава, всеки лук ще съдържа минерали като силиций, сяра, цинк, натрий, калций, калий и фосфор. Витамини: С, В1, В2, Е, К и провитамин А. Лукът е нискокалоричен зеленчук с отлични вкусови и здравословни свойства. Може да се превърне в чудесно допълнение към сандвичи, салати или сирена, както и към сосове, супи и меса. Може да се направи задушен или пържен с яйце. Независимо от начина на приготвяне: варен, задушен, пържен, той остава здравословен и не губи своите хранителни вещества и витамини. Важно е обаче винаги да го приготвяте под прикритие.

Може да се учудите, но този зеленчук е изключително полезен за нашето здраве и по-специално:

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 20 юли /валутен калкулатор/

Още: 5 храни с повече протеин от яйцата, които трябва да включите в хранителния си режим

1. Лук - ефект против стареене

Лукът има страхотни свойства против стареене. Антиоксидантните витамини А, С и Е се борят с уврежданията, причинени от вредните UV лъчи, а също така предотвратяват щетите, причинени от свободните радикали, които са отговорни за преждевременното стареене на кожата ни.

Лукът е един от най-богатите източници на кверцетин, най-мощният антиоксидант, който помага за поддържане на кожата без бръчки. От друга страна, витамините и сярата защитават кожата, като я поддържат мека и еластична. Свойствата против стареене на лука могат да се дължат на наличието на богати на сяра фитохимикали.

2. Лук - укрепване на костите

Още: Голям църковен празник иде утре, 20 юли, спазва се една основна забрана

Още: Дерматолог: Колко често трябва да миете косата си

Остеопорозата е много често срещан здравословен проблем, особено при жени след менопауза. Неговото лечение и профилактика се основава основно на витамин Д и калциеви добавки, както и на поддържане на правилна диета, богата на хранителни вещества.

Проучванията върху животни показват, че лукът може да предпази от увреждане на костите и дори може да увеличи костната маса. Друго наблюдателно проучване при жени на възраст над 50 години установи, че редовната консумация на лук е свързана с повишена костна плътност. От своя страна, по-нататъшни изследвания показват, че консумацията на избрани плодове, билки и зеленчуци, включително лук, може да намали загубата на костна маса при жени след менопауза.

3. Лук - регулиране на кръвната захар

Редовното ядене на лук може да помогне за контролиране на нивата на кръвната захар. Това е особено важно при хора с диабет и преддиабет. Лукови съединения като кверцетин и серни съединения имат антидиабетни свойства.

Освен това, кверцетинът взаимодейства с клетките на тънките черва, панкреаса, скелетните мускули, мастната тъкан и черния дроб, за да контролира регулирането на кръвната захар.

ИНтересн факт: Защо плачем, докато режем лук?

Сигурно няма човек, който да не пророни сълза, режейки лук. При рязане на лук се отделя сярна киселина, която предизвиква дразнене на очите ни и съответно струя сълзи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес