На 5 юли църковният празник, който православната църква отбелязва, е посветен на паметта на св. Атанасий Атонски. Ето какви са традициите, обичаите и забраните на този ден.
Житие на св. Атанасий Атонски
Атанасий Атонски е живял през X-XI век в Трапезунд. Рано останал сирак и е бил отгледан от монахиня. Атанасий учил в Константинопол и започнал да преподава, а по-късно приел монашески обети и се установил на Света гора Атон. След известно време монахът обединил скитовете там и основал известната Велика лавра.
Под ръководството на Афанасий манастирът процъфтявал: имало строг ред - например, не било позволено да се закъснява за служби, да се напуска църквата по време на служби без причина и да се говори по време на служби. Всички монаси в общността работили в полза на манастира.
Какъв църковен празник е днес, 3 юли и защо НЕ трябва да садите нищо в градината си
Известно е също, че Атанасий е имал дарбата на чудесата: можел да лекува болни и да прогонва зли духове със знака на кръста. Светецът починал при нелеп инцидент: веднъж той и монасите се качили да видят строежа на нова църква, но недовършените сводове се срутили.
Според легендата, след основаването на манастира на Атон, там започнал глад. Монасите решили да напуснат манастира, а Атанасий бил последният, който си тръгнал. Но преди да успее да си тръгне, той срещнал жена със син воал. Тя попитала защо напускат манастира и Атанасий ѝ разказал за бедствието. Чувайки това, жената отговорила, че отсега нататък тя ще стане управителка на манастира и няма да ги оставя без помощ. Когато Атанасий попитал коя е тя, жената отговорила: „Аз съм Майката на вашия Господ.“ По нейна молба монахът ударил скала с тоягата си и оттам започнал да блика извор. И в складовете на манастира се появила храна.
2 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и НЕ трябва да се прави
Традиции, обичаи и забрани на празника
Вярващите се обръщат към Свети Атанасий с молитви за мир и хармония в семейството - те молят за помощ при уреждане на кавги и разногласия, помиряване на близки и избавяне от болести.
Хората наричат този ден Афанасиев или Лунен. Според знаците, по това време Луната дава изключително добра енергия. В миналото е било обичайно да се пекат лакомства под формата на полумесец и да се дават на съседи и познати - за да има просперитет и хармония в къщата.
Вярва се, че всичко, за което се споразумеете на св. Атанасий, непременно ще бъде успешно. Затова на този ден са се сватосвали младите, планирали са се сватби и други важни събития. Този ден е благоприятен и за намиране на нова работа, планиране на бизнес срещи и преговори, сключване на сделки и дори за отпускане на пари назаем - парите ще се върнат с печалба.
На този ден не трябва да спускате завесите у дома, така че Луната да изпълва дома със светлина и сила. Не поправяйте нищо и ако е възможно не работете с остри предмети. Всички важни въпроси трябва да бъдат завършени преди обяд.
Ако денят се падне на нарастваща луна, тогава от нея се иска просперитет и любов, на намаляваща луна - премахване на щети, а на пълнолуние се отправят желания от всякакво естество.
Какъв църковен празник е на 4 юли и какво НЕ трябва да правите сутринта