Канелата е една от любимите подправки на всяка домакиня. Тя се използва най-вече в десертите, но може да намери своето място и в основните ястия и напитките. Освен че е много приятна на вкус и аромат, канелата е и много полезна за здравето. Ето как:
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 май /валутен калкулатор/
1. Има антивирусни, антибактериални и противогъбични свойства
Смята се, че канелата има много лечебни и успокояващи свойства и често се използва в китайската медицина. Отличителната миризма и аромат на канела идва от етеричните масла, съдържащи се в кората, наречени цинамалдехид. Cinnamaldehyde проявява антивирусни, антибактериални и противогъбични свойства.
2. Съдържа антиоксиданти с противовъзпалително действие
Още: Как най-лесно се приготвя агнешка главичка?
Още: Стихотворение на деня, 3 май, от Димчо Дебелянов
Канелата съдържа и големи количества полифенолни антиоксиданти. Антиоксидантите могат да помогнат за предпазването на организма от болести и се съдържат в плодове, зеленчуци, билки и подправки. Установено е, че антиоксидантите в канелата имат противовъзпалително действие.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мощна техника за привличане на сродната ви душа
Още: Календар на геомагнитните бури за май 2025 – не пропускайте тези дати
КАКЪВ Е СРОКЪТ НА ГОДНОСТ НА РАЗЛИЧНИТЕ ПОДПРАВКИ
3. Неговите пребиотични свойства могат да подобрят здравето на червата
Някои подправки, включително канелата, имат пребиотични свойства, които насърчават растежа на полезните бактерии и спомагат за потискане на растежа на патогенни бактерии. Следователно, включването на подправките редовно във вашата диета може да помогне за подобряване на здравето на червата.
Още: Най-хубавите пожелания за Гергьовден 2025
Още: Тимус – „Точката на щастието“ в тялото: Как да я активираме
Канелата също е полезен източник на манган и съдържа малки количества калций и фибри.
4. Намалява кръвното налягане
Има някои доказателства, които предполагат, че консумацията на канела е свързана с краткосрочно намаляване на кръвното налягане.
5. Намалява кръвната захар и риска от диабет тип 2
Предполага се, че канелата може да има умерен ефект за подобряване на гликемичния контрол и подпомагане на лечението на диабет тип 2.
6. Облекчава храносмилателния дискомфорт
Екстрактът от канела се използва за облекчаване на стомашно-чревни проблеми както в източната, така и в западната медицина от години. Описан е като карминатив, известен със своите храносмилателни, антимикробни и противовъзпалителни свойства. В традиционната аюрведична медицина маслото от канелена кора се използва за лечение на метеоризъм и храносмилателен дисбаланс. Смята се, че топлината на канелата увеличава притока на кръв и подобрява нивата на кислород в кръвта, за да помогне за борба с болестите. За облекчаване на храносмилателните симптоми канелата се приема като част от топла напитка (подобно на чай). В този случай е по-лесно да използвате смляна канела, вместо да се опитвате да настържете сами канелените пръчици.