7-те най-мръсни места в кухнята и как да ги почистваме

14788
7-те най-мръсни места в кухнята и как да ги почистваме
Снимка: iStock/Guliver

Въображението ви може да се развихри с мисълта за бактериите, които дебнат във вашия дом. Но хората са склонни да гледат в грешна посока, когато става въпрос за борба с микробите в кухнята. Дезинфекцирайте тези седем скривалища възможно най-скоро.

1.            Хладилник

Вашият хладилник съхранява бактерии на някои изненадващи места. Дозатори за лед и вода, кутии за за зеленчуци, чекмеджета за месо и уплътнения на вратите са едни от най-мръсните места.

Използвайте дезинфектант, когато почиствате хладилника, измийте с бял оцет дозатора за вода и почистете и дезинфекцирайте ледогенератора и контейнера за лед. Ако вашият хладилник се нуждае от допълнителни грижи, помислете за наемане на услуга за почистване на уреда.

2.            Уредите на плота

Тези уреди се нуждаят от по-интензивно почистване, отколкото си мислите. Всъщност, ако не почиствате кафеварката и не дезинфекцирате уплътнението на блендера, можете да се изложите на риск от поглъщане на опасни бактерии.

Изпълнете цикъл с бял оцет и вода през вашата кафемашина и се справете с утайката с бял оцет и сода за хляб. Разглобете вашия блендер и измийте всеки компонент със сапун и вода. И не забравяйте да изключите уредите от контакта преди почистване.

3.            Плотове

Помислете за всички ръце, чанти и кутии, които кацат на плотовете ви през целия ден. Бързо изтриване няма да е достатъчно, за да почистите напълно повърхността и да предотвратите кръстосано замърсяване.

Дезинфекцирайте плотовете си ежедневно и ги оставете да изсъхнат на въздух.

4.            Мивката

Мивките изискват ежедневна грижа за борба с бактериите.  Редовната им дезинфекция ще намали риска от замърсяване на храни и съдове.

Изплакнете канализацията на мивката седмично или двуседмично с гореща вода и белина или оцет и сода за хляб. И дезинфекцирайте мивката си всяка нощ. Ако мивката ви се източва бавно или излъчва миризма, потърсете водопроводчик.

5.            Прибори за готвене

Прибори като гумени шпатули и отварачки за консерви се нареждат в топ 10 по съдържание на бактерии - и проучванията са открили вредни щамове като E. coli и Salmonella върху тях.

Ако вашите прибори могат да бъдат разглобени, разглобете ги, за да ги почистите (бактериите се събират в гънките). И почистете дълбоко отварачката си за консерви във вана с оцет.

6.            Кутии за многократна употреба

Кутиите за съхранение на храни и торбичките за хранителни стоки за многократна употреба не са само за съхранение на сухи стоки или утрешния обяд - те също държат микроби. Това е особено вярно, ако става въпрос за гумено уплътнение, тъй като те са положителни за дрожди и плесени.

Измивайте пазарските си торби за многократна употреба седмично. И почистете кутиите за съхранение на храна веднага щом приключите с тях.

7.            Блок за ножове

Блоковете за ножове се нареждат сред 10 -те най-мръсни предмети в кухнята. Дървените блокове за ножове, по-специално, съдържат дрожди и мухъл-особено ако поставите полумокри ножове обратно в блока.

Извадете ножовете и почистете блока със сапун и вода, като изтъркате прорезите с тясна четка или препарат за почистване на тръби.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 26 април /валутен калкулатор/

Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 26 април /валутен калкулатор/

Подреждането на детска стая не е лесно: не допускайте грешки

Как да се държим с мъж, който ни е наранил?

Плодове, които не трябва да ядете, ако искате да отслабнете

По какво може да се познае старият козунак

Какво задължително се яде на Лазаровден?

Как да проверим яйцата дали са пресни

Борба с времето: Как се променят зъбите с възрастта?

В коя държава официалният език е каталонски

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com