Алкохолът може да ви развесели или натъжи, но само за кратко. В дългосрочна перспектива той няма отношение нито към депресията, нито към доброто настроение.
Още: Защо мъжете се разболяват по-често от жените и умират по-рано?
Още: Магданоз или копър - кое е по-полезно
Хората отдавна пият, за да вдигнат настроението си. С времето развеселяващото действие на алкохола заинтересувало учените, които единодушно стигнали до обратния извод – той може да вдигне настроението за кратко, но след това задължително води до депресия.
Постепенно тази гледна точка станала едва ли не общоприета, но в последно време започнала обратната реакция – изследователите все по-често изказват съмнения за еднозначната връзка между депресията и алкохола.
Според Освалдо Алмейда от университета на Западна Австралия всичко, което виждаме в изследванията, посветени на връзката между алкохола и депресията, се върти около едно – спиртните напитки съпътстват отчаянието. Но има ли между тях причинно-следствена връзка? Ние не знаем това, отбелязва специалистът. Човек, който пие много, може още и много да пуши, да се храни зле, да боледува от нещо – и всичко това, да не говорим за десетки други фактори, участва дейно в развитието на депресия.
Още: Лекар: Пийте тази напитка преди 23:00 часа, за да изградите здрави мускули, докато спите
Още: Хормонален дисбаланс? Тези 10 билки ще променят всичко
Алкохолът, според Алмейда, тук няма нищо общо.
Ученият и колегите му се опитали да изяснят има ли връзка между алкохола и депресията, но в труда си те се опират на ясно определени генетични фактори. Известно е, че някои генетични мутации развалят ензимите алкохолдехидрогеназа, отговарящи за преработката на алкохола. Такива хора са по-чувствителни към алкохола и при тях наистина по-често се срещат заболявания, свързани с неговата употреба.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 странични ефекта от периодичното гладуване
Още: По какъв начин тялото алармира, че имаме недостиг на магнезий?
И обратното – ако мутацията засилва действието на фермента, това защитава от болести, имащи отношение към чашката.
Ако алкохолът наистина е виновен за депресиите, разсъждават учените, то при хората с мутации в алкохол-преработващите ензими трябва да варира и вероятността от появата на този недъг.
Те се опитали да проследят такава взаимовръзка – в изследвания участвали 3873 души, които били наблюдавани между 3 и 8 години.
В сп. Molecular Psychiatry авторите съобщават, че мутациите, които засилват ензима, изобщо не намаляват вероятността от развитие на депресия. От друга страна, слаба или умерена употреба на алкохол не спасява от нея, което противоречи на скорошно изследване за дълготрайния развеселяващ ефект на виното.
Още: 30 дни без захар: Ето какво се случва с тялото ви
Още: Заземяване: 5 здравословни причини да ходите боси по тревата
Тоест, правят извод изследователите, сам по себе си алкохолът е много слабо свързан с депресията, а видимата връзка между тях съществува от допълнителни фактори.
Учените не са отчитали тежките случаи на алкохолизъм, но при тях възникват толкова много проблеми със здравето, че не може да не водят до депресия.