"Palantir Technologies" е огромна американска компания, специализирана в софтуерни платформи за анализ на големи масиви от данни, която създава сериозни притеснения на защитниците на сигурността на данните. В последните месеци, откакто Доналд Тръмп се върна в Белия дом, Palantir отбелязва голям ръст - смята се, че компанията се облагодетелства от политиките на американския президент, пише "Дойче веле".
По-скъпа "Макдоналдс"
Това е очевидно от цената на акциите на Palantir, пише германската обществена медия АРД. През февруари те стигат рекордно високо ниво - увеличението за периода, откакто Тръмп беше избран за президент на САЩ през ноември 2024 г., е около 100 процента. Нито една друга компания не се е представила по-добре от Palantir на борсата, откакто Тръмп е на власт.
Още: Европейският бизнес иска рестарт на търговските отношения със САЩ
Пазарната капитализация на технологичната компания сега възлиза на около 240 милиарда долара. За сравнение - тази на "Макдоналдс" в момента е малко под 230 млрд. долара.
Инвеститорите спекулират, че нуждата от услугите на Palantir ще нарасне пpез мандата на Тръмп. Но какво точно върши компанията? Тя е основана след терористичните нападения от 11 септември 2001 г. и развива софтуер за анализиране на данни в голям мащаб и от различни източници - текстови файлове, социални мрежи, бази данни, изображения, сензори, обяснява АРД.
Palantir използва изкуствен интелект (ИИ), за да установи връзки между различни видове данни и да ги представи визуално, а след това да получи и препоръки за по-нататъшни действия.
Полицията и армията харесват Palantir
Тази способност за разгадаване на сложни масиви от данни е направила Palantir Technologies изключително популярна сред правоприлагащите органи и военните по целия свят. Софтуерът ѝ "Готъм" помага за идентифициране на подозрителни модели в области като борбата с тероризма, финансовите престъпления и граничната сигурност, пише по-нататък германското издание.
Още: Спира ли търговската война: Стана ясно какво включва сделката между САЩ и Китай
Сред клиентите на американската технологична компания са израелската армия, министерството на отбраната на САЩ и германската полиция. В момента "Готъм" се използва от полицията в Хесен, Бавария и Северен Рейн-Вестфалия.
Много криминолози и активисти за защитата на данните са скептично настроени към този подход. Те предупреждават за липса на прозрачност в процесите на обработка на данни и вземане на решения. Palantir предоставя не само софтуера, но и персонала, който често работи с агенциите за сигурност в продължение на години. Това означава, че американската компания често се намесва дълбоко в процесите на вземане на решения от страна на правителството, полицията или армията - без никакъв демократичен контрол.
Снимка: Getty images
Питър Тийл не е приятел на демокрацията
Питър Тийл, основен акционер и съосновател на Palantir Technologies, така или иначе не е приятел на демокрацията, пише АРД. В миналото технологичният олигарх често е флиртувал с авторитарни идеи и е привличал вниманието с цитати като този: "Вече не вярвам, че демокрацията и свободата са съвместими." Милиардерът е заклет почитател на Карл Шмит, влиятелен конституционен юрист от времето на националсоциализма и пионер на новата десница.
Още: Тръмп подписва указ за намаляване на цените на лекарствата в САЩ
Тийл е и един от най-яростните поддръжници на Тръмп и неговия вицепрезидент Джей Ди Ванс в Силициевата долина. Съоснователят на PayPal вероятно отново ще се възползва от близките си връзки с американската администрация, както направи по време на първия мандат на Тръмп. Според съобщения в американските медии новосъздаденият Департамент за правителствена ефективност (DOGE) при Тръмп работи в тясно сътрудничество с Palantir.
Помощ в откриването на имигранти
Наскоро Palantir се оказа в светлините на прожекторите заради нов договор, сключен с американските имиграционни власти. Те са получили от компанията инструменти за следене на стойност 30 милиона долара. С тях властите ще могат да следят движението на мигранти в САЩ в реално време, обяснява АРД.
Palantir среща критики за този договор дори от свои бивши служители. В писмо, получено от американската обществена радиомрежа NPR, 13 бивши служители на компанията осъждат тясното сътрудничество с администрацията на Тръмп. Големите технологични компании, включително Palantir Technologies, нормализират нарастващия авторитаризъм при Тръмп под прикритието на "революция", ръководена от олигарси, казват те.
Без суверенитет върху чувствителните данни?
Още: Тръмп си намери виновник за бъдещи икономически провали, рейтингът му пак е надолу
Всъщност Palantir системно нарушава собствените си правила за работа, посочва АРД. Например в тях има секция за "защита на уязвимите". В нея пише, че компанията няма да разработва или използва продукти, които да резултират в нечестно отношение или стигматизиране на който и да е човек или група хора, особено ако тези действия се основават на законово защитени характеристики.
Съществува и геостратегически аспект за правителствата, властите и компаниите извън САЩ: Palantir е частна американска компания, контролирана от противник на демокрацията, който е тясно свързан с администрацията на Тръмп, американските разузнавателни служби и американската армия. Това повдига въпроси относно цифровия суверенитет, особено след като остава неясно до каква степен самият производител може да има достъп до чувствителни данни.