Котките може би пренасят вирус, от който се задава скорошна епидемия

12 май 2025, 21:32 часа • 1010 | прочитания

Котките, заразени с птичи грип, остават встрани от вниманието при проследяването и справянето с вируса, а това трябва бързо да се промени, предупреждават учени в ново изследване. Появата на високопатогенния вирус на птичия грип (H5N1) в САЩ постави птицефермите и млекопреработвателните предприятия в състояние на повишена готовност, което доведе до унищожаване на птиците и до опасения, че вирусът може да се превърне в пандемия за хората.

Снимка: iStock

Още: "Ако можеха да говорят": ИИ ще преобразува животинския език в човешки

Вече има съобщения за заразяване на котки, но ново изследване на Университета на Мериленд в САЩ показва, че случаите на котешки грип и рискът от предаване на вируса от котки на хора не се разглеждат достатъчно сериозно. "Птичият грип е много смъртоносен за котките и ние спешно трябва да разберем колко широко е разпространен вирусът сред котешките популации, за да оценим по-добре риска от пренасяне на вируса върху хората", казва изследователят на въздушнопреносимите инфекциозни болести Кристен Коулман.

Това е особено важно, тъй като птиците в Съединените щати извършват пролетната си миграция, което може да доведе до разпространение на вируса на други места. "С наближаването на лятото очакваме случаите във фермите и в природата отново да се увеличат", добавя Коулман.

Още за изследването

Снимка: iStock

Още: Вече можем да комуникираме с котките си: Учени разкриха много прост начин

Коулман и нейният съавтор, зоологът Иън Бемис, анализират рецензирани изследвания, публикувани между 2004 и 2024 г., и откриват 607 докладвани случая на заразяване с птичи грип при котки в световен мащаб. В 18 държави и 12 вида (от домашни котки до тигри в зоологически градини) с вируса са свързани 302 смъртни случая. Изследователите смятат, че липсата на мониторинг означава, че тези цифри са сериозно занижени. Те забелязват, че през 2023 г. съобщенията за заразяване на домашни котки са се увеличили драстично. През 2023 г. и 2024 г. се наблюдава рязък скок в броя на домашните котки, заразени и убити от птичи грип.

Повечето случаи могат да бъдат приписани на най-смъртоносния щам на птичия грип - H5N1 clade 2.3.4.4b, при който смъртността в рамките на данните е 90%. Този процент обаче може да не отразява действителния риск от смърт за котките, ако се заразят, тъй като тестовете са много ограничени. Авторите призовават властите, ветеринарните лекари и собствениците на домашни любимци да увеличат наблюдението на котките. "Искаме да помогнем за защитата както на хората, така и на домашните любимци", казва Коулман.

Снимка: iStock

За този конкретен щам на птичия грип няма потвърдени случаи на предаване на инфекцията от котка на човек, въпреки че през 2016 г. огнище на друг щам сред котки в приюти за животни в Ню Йорк доведе до предаване на инфекцията от котка на човек.

Все още не е регистрирано предаване на инфекцията от човек на човек, но изследователите се опасяват, че тази способност може да е отдалечена само на няколко генетични мутации. Въпреки това Коулман и Бемис отбелязват, че собствениците на котки във ферми, свободно движещите се котки, ветеринарните лекари, зооинженерите и доброволците в приюти за животни може да са изложени на по-висок риск от заразяване с птичи грип чрез междувидово предаване.

Още: Предупреждение: Домашните птици и прасетата могат да докарат нов грип на човека

Ловът е в природата на котката

Снимка: iStock

Свободно живееща котка може да убие около 186 животни всяка година. Освен защитата на дивата природа и спестяването на сметките за ветеринар, това може да е още една основателна причина да прехвърлите любимия си другар към живот на закрито.

Котките се заразяват чрез лов и консумация на заразени диви птици и бозайници или чрез консумация на заразена сурова храна за домашни любимци или сурово краве мляко - включително продукти, продавани в търговската мрежа. Освен това те могат да се заразят с вируса от други бозайници, с които съжителстват, включително от котките в квартала и евентуално от техните собственици.

Още: За първи път в световен мащаб: Неочаквана зараза от птичи грип

"Бъдещите ни изследвания ще включват проучвания за определяне на разпространението на високопатогенния птичи грип и други грипни вируси сред високорискови популации котки, като например котките от млекодайни обори", казва Бемис.

Изследването е публикувано в Open Forum Infectious Diseases.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес