Оцетът е незаменим продукт за домашно консервиране. Само висококачественият оцет обаче може да придаде на зеленчуците лек, пикантен вкус и да запази максимално полезните им свойства, така че към избора му трябва да се подхожда много отговорно. При консервирането оцетът се използва за по-добро съхранение на храната.
Оцетната киселина не позволява развитието на вредни бактерии и консервите не се развалят дълго време. Освен това, оцетът придава на консервираните продукти специален пикантен вкус, заради който домашно приготвените консерви са толкова ценени. А кой оцет е най-подходящ за домашно консервиране?
Оцет, но не за салатата: 5 градински трика с ябълков оцет
Синтетичен оцет
Този продукт, който винаги е абсолютно прозрачен и без утайка, можете да видите по рафтовете под името оцетна киселина, есенция, трапезен оцет. Няма нужда да се страхувате от факта, че този продукт се произвежда от дървесни стърготини чрез сложни химични трансформации. Впоследствие той претърпява щателно пречистване и е напълно подходящ за хранителни цели.
Ферментационен (натурален, биохимичен) оцет
За консервиране е за предпочитане да се използва този оцет, който се получава в резултат на оцетно-кисела ферментация на алкохолосъдържащи течности, като гроздово вино, сайдер, бирена мъст. За домашно приготвени консерви трябва да изберете натурален 9% алкохолен оцет, за производството на който се използва зърнен етилов алкохол. Той е също така безцветен и прозрачен, подобно на синтетичния. С него вкусът на вашите консерви ще бъде по-мек.
Оцет от мащерка - еликсир за душата и тялото
Ябълков оцет
Ябълковият оцет се получава, подобно на други плодови и горски оцети, чрез ферментация на ябълков сок чрез дейността на бактерии.
Този натурален продукт се използва широко в готвенето, но рядко се използва за консервиране (домакините обикновено се страхуват, че бурканите ще „бомбират“). Необходимо е да се прави разлика между натурален ябълков оцет, който е полезен за нашето тяло и синтетичен. На първо място е необходимо да се обърне внимание на концентрацията - натуралният оцет е 3-5% (не е много кисел), а химическият оцет е 9%. Следващият показател, че продуктът е натурален, е, че на дъното на съда трябва да има малко количество кафява утайка. Съставът ще бъде написан на бутилката със синтетичен оцет: 9% оцетна киселина, ябълков ароматизатор, оцветители.
Винен (гроздов) оцет
Най-древният е виненият оцет, който първоначално е бил страничен продукт от винопроизводството („кисело“ вино). В зависимост от използвания сорт грозде, този оцет може да бъде червен или бял. Може да се използва за консервиране (макар че се оказва малко скъпо), в салати и в топли ястия. Този натурален продукт съдържа цял куп полезни микроелементи и витамини.
Добавете оцет в кафето и ще се изненадате - това е най-добрият почистващ продукт!
С какво да го заменим?
Употребата на оцет в храната (и съответно при консервиране) трябва да бъде ограничена от хора, страдащи от гастрит с висока киселинност, пептична язва, панкреатит, чернодробни и бъбречни заболявания в остър стадий. Полезен заместител на оцета за консервиране може да бъде сок от червено или бяло френско грозде, червени боровинки, брусници. Обикновено се приемат 200 мл сок на 1 литър вода. По този начин можете да консервирате краставици, тиквички и тиквички. Можете да подкиселите зеленчуците с лимонов сок или лимонена киселина, като ги добавите към маринатата. Зеленчуците, консервирани с лимонена киселина, са по-меки на вкус и по-малко дразнят стомашната лигавица. Обикновено при консервиране към 1 литър марината се добавя 0,5 ч.л. лимонена киселина.
Как да изберем добър оцет?
• За да изберете правилния оцет, не забравяйте да прочетете състава на продукта. По-добре е да не купувате бутилка, чийто етикет съдържа оцветители, консерванти, ароматизатори и други добавки.
• Не се тревожете за утайката на дъното на бутилката. Нейното наличие също показва натуралност. Синтетичните продукти, като правило, нямат утайка.
• Обърнете внимание на срока на годност. Натурален продукт, в зависимост от състава си, може да се съхранява при определени условия не повече от четири години. Синтетичният оцет няма да се развали дори след пет или повече години.
Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и кой не трябва да го приема
• Когато избирате оцет, имайте предвид, че един натурален продукт може да съдържа 5-9% оцетна киселина, но не повече.
• Купувайте оцет, който е бутилиран в стъклени бутилки, защото не издържа дълго в пластмасови контейнери.
Когато избирате оцет, вземете предвид целите, за които го купувате.
Оцетът е чудесно допълнение към много ястия, от десерти до месни ястия. Всичко зависи от вида, качеството и добавките, които придават на подправката различни вкусове. Експериментирайте с различни видове оцет – това е истинско кулинарно приключение, ограничено само от нашето въображение.