Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как влияе джинджифилът върху човешкия организъм?

27 декември 2021, 18:55 часа

За полезните свойства на джинджифила има обилна информация. Той се прибавя към множество ястия и напитки: в месо и сладкиши, кафе и чай. Общоприето е, че усилва имунитета, помага в борбата с настинките и дори със затлъстяването. Но дали наистина е така? И колко често можете да я консумирате? 

В свежия джинджифилов корен се откриват множество полезни аминокиселини, етерични масла, минерали и витамини. Почти всички те се запазват и в джинджифила на прах. 

Помага ли джинджифилът да отслабнете?

Благодарение на целулозата (фибрите) и пектиновите вещества в своя състав, джинджифилът подпомага работата на храносмилателната система. Той стимулира секрецията на стомашните жлези, влияе положително върху микрофлората и чревната функция. При консумацията му е по-малко вероятно да страдате от образуване на газове, токсините се отстраняват по-бързо от организма и метаболизмът се ускорява.

Алкалоидът гингерол в джинджифила насърчава отслабването. Това вещество засилва производството на топлина от организма и пречи за натрупването на мастна тъкан.

Ускоряването на обмяната на веществата наистина може да е фактор, влияещ върху намаляването на теглото - но самият джинджифилов корен не притежава магическата способност да „изгори“ излишните килограми. Позитивен резултат е възможен само, ако консумацията на джинджифил се съчетае със здравословно хранене и регулярна физическа активност. 

Защо джинджифилът е полезен и в какви количества можете да се яде?

Той съдържа предимно калий, който е полезен за тези, които пият диуретични препарати. При взаимодействие с фосфора калият снабдява мозъка с кислород, а съчетан с калция, контролира нервно-мускулната дейност.  

Освен калий, в джинджифила е включен много магнезий – вещество от важно значение за нервната система, за синтеза на белтъчини (протеини) и за извеждането на токсичните елементи от организма.

Високият процент калций в джинджифила го прави особено полезен за възрастни жени (след настъпването на менопауза) и въобще за възрастни хора. Той допринася за нормализиране на кръвното налягане, улеснява съсирването на кръвта и регулира функциите на ензимите. Достатъчното му присъствие в организма помага за предотвратяване на аритмии и мускулни спазми (крампи). 

Този лютив корен е много полезен срещу проблеми като натрупване на холестерол и високи нива на кръвната захар. Той спомага подсилването на кръвоносните съдове и пречи за формирането на кръвни съсиреци (тромби). 

Съдържа много витамин С и витамини от групата В (В1, В2, В6, В9), които са много важни за нормалното функциониране на имунната система. Затова при настинка е препоръчително да се яде джинджифил.

Ала въпреки, че джинджифилът е истинска съкровищница на хранителни вещества и по принцип влияе положително на организма, е необходимо да се консумира с мярка. В някои случаи е дори по-добре да се откажете от него:

- ако приемате лекарства за намаляване на захарта, както и разредители на кръвта - тъй като самият джинджифил намалява съсирваемостта на кръвта;

- при възпалителни заболявания на червата (например, гастрит);

- по време на изостряне на сърдечни заболявания, при неразположения на черния дроб и жлъчката;

- при увреждане на лигавици и кървене;

- докато приемате някои противовъзпалителни средства (аналгин, аспирин и др.);

- при много висока температура;

- след третия месец на бременност;

- да не се дава на деца под 5-годишна възраст.

 

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес