Kакво трябва да знаем за тенджерите под налягане?
В тенджерата под налягане можем да приготвяме двойно по-бързо храната си, особено месни продукти и варива. Зеленчуците и рибата не се готвят толкова често в нея, защото при висока температура има опасност да станат разварени. Но пък за сметка на това, ако приготвяме месни продукти в нея, месото ще стане по-крехко и сочно, като боба ще стане готов само за минути, без да го накисваме предварително.
Можем да изберем подходяща тенджера според предпочитанията на членовете на нашето семейство. Не са много евтини, но не бива да пестим, добре е да си закупим наистина хубава тенджера под налягане с двойно дъно. Можем да ги ползваме като обикновени такива, ако отгоре на поставяме капака им. Важно е да спазваме рецептите при готвене в такива съдове. Тук става въпрос и за времето на висока и ниска температура, защото дори няколко минути разлика могат да развалят ястието.
Трябва да сме наясно, че времето започва да се брои от момента на завирането, а не на пускането на самия котлон. След изключване на печката, варенето в самата тенджера ще продължи още половин час. Важно за нашата безопасност е да намалим контлона след като от вентила започне да се изпуска пара. Винаги в самата тенджера под налягане трябва да се готви с течност, но по-малка отколкото бихме сложили в обикновена тенджера, защото тук тя не се изпарява, а остава в съмият съд. От тенджерата под налягане излиза по-малко пара.
Също така с по-малко вода продуктите запазват повече от витамините си. Друго което трябва да запомним е, че не бива да препълваме тенджерата. Отвътре тя има маркировка, показваща докъде можем да запълним съда максимално. Не бива да превишаваме тази граница, защото няма да има място за парата. Продуктите не бива да са повече от половината обем на самата тенджера, а течността не бива да надвишава средата. Ако приготвяме храна, която набъбва, не бива да препълваме повече от половината тенджера.
Времето за приготвяне на продукти в тенджера под налягане ориентировъчно се дели на:
· зрелия боб: 20-25 минути
· зеления боб: 20-25 минути
· лещата: 15-20 минути
· грахът: 12-15 минути
Какво не трябва да правите с тенджерата под налягане
Тенджерата под налягане ни спомага за приготвянето на бързи, вкусни и здравословни ястия. В нея месото и варивата се сваряват два пъти ...
· оризът: 7-9 минути
· картофите: 8-10 минути
· карфиолът: 8-12 минути
· пилешкото: 20 минути
· свинското: 35-45 минути
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЛЮБОПИТНО:
Паунд - лев. Колко струва британския паунд към българския лев днес, 6 юни (валутен калкулатор)
Лев - евро. Какъв е курсът на българския лев спрямо еврото днес, 6 юни (валутен калкулатор)
Долар лев: Колко струва един щатски долар спрямо един български лев днес, 6 юни (валутен калкулатор)
Ако сте от високите жени - ето какви дрехи ви отиват!
8 въпроса, които да зададете на ПЪРВА среща, за да опознаете партньора си по-добре
Нишестето в дома: 8 неочаквани начина да го използвате за ежедневни задачи
Градус на бирата: Какво означава и как се определя?
7 забавни въпроса за първа среща, с които да разчупите ледовете
Quartal District посрещна хиляди посетители на официалното си откриване
Редактор:
Гергана Йорданова
Етикети: тенджера под налягане