Кога е бил последният малък ледников период?

24 април 2025, 07:35 часа

С термина „малък ледников период“ учените обозначават времето на необичайно захлаждане, което счупило рекордите по студ през последните две хиляди години. Учените смятат, че тази епоха е продължила от ХІV до ХІХ век.

Първите признаци на изменението на климата се появили през облачното и дъждовно лято на 1312 г. Поради изобилието от валежи и липсата на слънчева светлина земеделските полета на Северна Европа се превърнали в плитки езера, а фермерите загубили реколтата си от пшеница, ръж, овес и други зърнени култури. Хората не разбирали какво се случва – все още нямало инструменти за предсказване на времето.

По време на необичайно студените зими в Северна Европа овощните градини и лозята загинали. Това се превърнало в заплаха за по-голямата част от населението, тъй като индустрията едва започвала да се развива и хората оцелявали със земеделие. Изхранването на добитъка било невъзможно – животните измирали с хиляди. Най-издръжливи се оказали свинете, които се хранели с отпадъци. Но и те скоро изчезнали – селяните опитвали да изхранват семействата си. Провалът на реколтата и гладът не засегнали само онези, които живеели на юг от Алпите и на изток от Полша. Земите там запазили своето плодородие дори в новата климатична реалност.

Още: Древни скали потвърждават, че ледникова епоха е довела до падането на Римската империя

Празници, глад и данъци

Годините 1315-1317 влизат в европейската история като периода на Големия глад - това е време на бедност, кражби, грабежи и дори канибализъм. Гладът и слабите реколти приключили чак през 1370 г., когато метеорологичните условия започнали да се подобряват. Зърнените реколти се възстановили едва 180 години след началото на климатичните промени.

По време на Малкия ледников период река Темза в Лондон замръзнала - по нея се ходело спокойно, жителите на града играели футбол и хокей, а от 1608 г. върху леда започнали да провеждат панаири. Но зад тази привидно спокойна картина се вихрела трагедия.

Обеднялото население не можело да си позволи да купува дърва за огрев, за да отоплява домовете си и да готви храна. Тълпи от просяци се скитали по улиците и просели милостиня. За да потуши народното недоволство, крал Чарлз II въвел данък върху богатите си поданици за подпомагане на нуждаещите се. Благодарение на това решение Англия преживяла трудните времена по-лесно от други европейски страни.

Още: Полюсите на Земята се покрили с лед поради случайно съчетание на фактори

Причини за Малкия ледников период

Има различни теории за глобалното застудяване в Европа: сред тях са забавянето на топлото морско течение Гълфстрийм, колебанията в слънчевата активност, честите вулканични изригвания, пепелта от които пречела на топлинното излъчване да достигне до земята. Но не било възможно да се установи точно какво е довело до спада на температурата, тъй като систематичните наблюдения на околната среда започнали по-късно, едва през 1654 г.

Последици от изменението на климата

Малкият ледников период убил една четвърт от жителите на Западна Европа. Селяните, които загубили реколтата си, измрели от глад и болести, включително чума, а също така станали жертви на разбойници: поради бедността и невъзможността да получат храна честно, някои отчаяни хора се решавали на престъпления.

Още: Изненадващо: Древните хора останали в последната ледникова епоха в студена Централна Европа

Един от най-ужасните социални шокове била епидемията от бубонна чума, която убила около 60 милиона европейци. Изследователи от Харвардския университет свързват големия брой заразявания с отслабване на имунната система поради недохранване и простудявания. Бързото разпространение на „черната смърт“ се обяснява и с масовата миграция на плъхове, които влизали в къщите, за да се стоплят.

Учените все още изучават последствията от необичайния студ. Едно е ясно: колебанията в глобалната температура могат да променят живота на човечеството, да унищожат цели икономики, да причинят периоди на необичайна топлина през лятото и студ през зимата, да унищожат видове растения и животни, които не могат да се адаптират към новите условия. Това са само част от негативните последици, които засягат всички жители на планетата.

---

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес