Пелинът е древно растение, което в превод от гръцки (artemes) означава „здравословен“. И кой знае, може би името на лечебната билка е дадено в чест на любимата дъщеря на Зевс, Артемида. Това гласи една от легендите.
Родът на пелина е доста многоброен, има около 400 вида. Храстите от пелин могат да достигнат 1,5 м височина. В медицината най-често се използват два вида пелин: горчив и обикновен.
Още: Стихотворение на деня, 9 декември, от Радой Ралин
Полезен състав от пелин
Още: Как се прави чай от джинджифил за кашлица?
Всички части на растението имат лечебни свойства: цветя, корени, листа и стъбла. Това най-ценно растение съдържа витамини: А, С, група В, много минерали: калий, калций, желязо, мед, магнезий, молибден, алуминий, сяра, никел, цинк, органични киселини: ябълчена, оцетна и янтарна. А също и горчиви гликозиди, етерични масла, танини, алкалоиди, флавоноиди, сапонини, кумарин.
Влиянието на пелин върху човешкото тяло
Горчивината от пелин подобрява функционирането на храносмилателната система, насърчава активното производство на стомашен сок и панкреатични ензими и действа като жлъчегонно средство.
Ароматното вещество хамазулен, което е част от етеричното масло от пелин, има противовъзпалителни, бактерицидни, аналгетични и антиалергични свойства. В допълнение, той подобрява процесите на регенерация на тъканите на нашето тяло, лекува рани и облекчава подуването на местата, където се появяват ухапвания от насекоми.
Още: Запарка от тази Божия БИЛКА регулира кръвната захар и холестерола – ето как и кога се пие
Чай от пелин - рецепти и ползи
За приготвяне на чай от пелин се използват цветовете и листата на растението, пресни или изсушени. Можете да подготвите суровини преди първата слана. През лятото се събират листа и цветове.
Чаят от пелин се използва за лечение на много заболявания като подагра, астма, настинки, неврози, стомашно-чревни проблеми, менструални нередности, депресия, гинекологични заболявания, глисти. Този чай нормализира хормоналните нива и укрепва имунната система.
Чай от пелин за имунитет
Още: Така правилно се приготвя чаят от джинджифил за силен имунитет
За да приготвите чай, ще ви трябват следните съставки:
- билка пелин,
- зелен чай,
- захар или пчелен мед.
Пелинът трябва първо да се залее с вряла вода и да се остави за 3-5 минути. Сварете зелен чай в чайник: 1-2 чаени лъжички сух чай на чаша гореща, но не вряла вода. След това отцедете водата от пелина и добавете самата билка в чайника със сварения зелен чай. Изчакайте 10 минути и можете да разсипете в чаши. За сладост добавете захар или мед. Чаят се оказва приятен, с билков аромат и едва забележима горчивина.
За чай може да се запари и само пелина. Нужна ви е 1 ч.л. пелин и чаша вяла вода. Можете да стриете изсушената билка на прах и да приемате по една пълна чаена лъжичка (препълнена). Напитката трябва да престои 10 минути, след това се прецежда, добавя се захар (мед) и се пие на малки глътки след или по време на хранене. Между другото, колкото по-дълго се вари този чай, толкова по-добър е ефектът му върху нашето тяло.
Чаят от пелин се използват при спазми от различен произход, при лечение на отоци и за прочистване на организма от паразити (глисти). В допълнение, чаят има успокояващ ефект върху тялото ни и стимулира производството на жлъчка и стомашен сок.
Този домашен хумус без тахан е истинско бижу на масата
Честваме голям църковен празник на 11 декември – традиции и обичаи
Лесна содена питка без месене за Бъдни вечер