Любовта най-лесно се намира в група

01 ноември 2013, 12:46 часа

Учените са открили, че търсенето на любов е много по-успешно, ако се осъществява в група.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 15 май /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 15 май /валутен калкулатор/

Изследователите твърдят, че доста по-привлекателни отстрани изглеждат тези, които са част от групата на привлекателни приятели, отколкото носителите на образа „самотния вълк“, които съществуват сами по себе си.

Според учените, ако човек със средна външност е заобиколен от връстници, които изглеждат по-добре от него, то в очите на другите неговите външни качества се повишават. Обикновено околните оценяват средната привлекателност на компанията, а това значи, че всеки „прихваща“ от красотата на приятелите си.

„В такива случаи средните лица стават по-привлекателни, вероятно поради усредняването на непривлекателните особености. Вероятно в такъв случай си струва да перифразираме Толстой: всички красиви хора си приличат, а всеки непривлекателен човек е непривлекателен посвоему“, казва докторът по психология Дрю Уокър от Калифорнийския университет.

Още: Стихотворение на деня, 15 май, от Радой Ралин

Още: 15 май: Какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави

Д-р Уокър и колегата му д-р Едуард Вул създали тестове, които онагледяват, че навикът да се заобикаляш с красиви хора подобрява привлекателността на човека. Те поканили за експеримент 130 доброволци, на които били показани снимки на сто души, чиято привлекателност трябвало да ценят. На някои снимки един и същи човек бил запечатан с двама връстници, а на други – сам. Резултатите показали, че в група и мъжете, и жените изглеждали по-привлекателни, отколкото поотделно. Но ефектът не бил твърде голям – само два процента.

„Безспорно разликата не е толкова голяма, но някои от нас са готови да се хванат за всяка възможност“, казва д-р Вул.

Други тестове показали, че груповият ефект действа дори ако разглеждаме просто колаж от снимки, а не общ портрет. Колажи от четири, девет и шестнайсет лица получавали все по-високи рейтинги, отколкото самотният портрет.

„Околните виждат средната привлекателност на компанията – казва д-р Вул. – Така че непривлекателните особености просто се усредняват. Например ако хора с различни черти на лицето (един с малки очи и друг с много големи) се намират един до друг, то двамата ще бъдат оценявани като доста по-привлекателни. Това няма да се случи, ако те се заобиколят с хора с подобни черти и недостатъци.“

Още: Колко години живеят различните видове змии

Още: Никога НЕ правете това със снимките на децата си: 6 неща, които всеки родител трябва да знае

Резултатите от изследването са публикувани в сп. Psychological Science.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес