Целият ни живот е една борба. Като се започне още от сутринта: задръствания, блъсканица в рейса, война в офиса, караници вкъщи... Сякаш конфликтите са неизбежни и не могат да бъдат избегнати, но дали е така?
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?
Дим без огън
Междуличностният конфликт може да възникне съвсем неочаквано - сякаш от нищото. Но така мислят тези, които нападат първи. А ако попитаме „жертвата”, то тя може да назове поне 100 причини, поради които да осъди скандалджията за тормоз! Ако пък „жертвата” не е толкова интелигентна може да се стигне до ругатни и дори до бой. В конфликтни ситуации хората реагират по различен начин. Тази реакция зависи, както от възпитанието, така и психологическия тип на човека.
При избягването на конфликта, човек се отдръпва без да направи опит да го разреши. Приспособяването е позицията на жертвата. Компромисът е опитът да се договорите, но е възможно интересите ви да пострадат. Сътрудничеството е най –добрият изход от ситуацията, когато страните търсят общите си интереси. За съжаление, това не винаги е възможно и най-често се наблюдава ситуация на съперничество - когато интересите на едната страна се удовлетворяват за сметка на другата.
Още: Какъв църковен празник е на 2 май: Какво ТРЯБВА и НЕ трябва да се прави утре?
Още: Един от най-загадъчните случаи във Ватикана: Безследно изчезналата 15-годишна Емануела
Във всекидневието конфликтите, обикновено възникват, когато някой се „хване” за дадена дума, казана по негов адрес. Според психолозите повече от половината конфликти стават по желание на участниците в тях. За това са виновни т.нар. конфликтогени – думи или действия, които провокират караницата и изясняването на отношенията.
Но ако дори един от участниците в конфликта се държи грамотно и не реагира на агресията, то взривоопасността на ситуацията ще стихне.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Как да избегнем конфликта
Казват, че най-добрата битка е тази, която е била избегната. Китайска мъдрост гласи, че величието на победителя е в това да се намери най-краткия път към целта, като конфликтът се сведе до минимум. За това трябва да се използва т.нар. принцип на амортизацията, който съдържа две „Не”-та: да НЕ започвате спор и да НЕ се оправдавате. Когато страстите кипят, най-добре е да създадете впечатление, че сте съгласни с опонента. Това ще потуши конфликта, а когато всички се успокоят, вече на спокойствие ще може да обсъдите нещата.
Ще ви помогнат и следните съвети:
• Не се страхувате да омаловажите качествата, които притежавате, за да постигнете мир. От това може само да спечелите.
• Не забравяйте, че най-благодатната почва за скандала е собственото тщеславие и неспособността да разберете, че светът не се върти около вас.
• Избягвайте думи и постъпки, които може да доведат до конфликт.
• Опитайте се да погледнете на конфликта с очите на противника си и да разберете неговите мотиви и състояние. Това ще ви помогне да се ориентирате правилно в ситуацията и да я разрешите.
• Дори ако най-голямата ви мечта е да „фраснете” противника си, нека тя остане несбъдната. Агресията провокира агресия, а вие се опитайте да се държите доброжелателно.
• Най-добрият начин да се спори е да се обсъжда предмета на спора. Задължително дайте възможност на противника си да се изкаже. Вашата цел не е да отстъпите, а да намерите компромис, решение, което ще удовлетвори и двете страни.
Да отстояваме интересите е необходимо, но нека все пак го правим цивилизовано. Всеки от нас може да победи, съхранявайки добрия тон и отношения. За целта трябва само да помним, че е нужно да се уважаваме!
Още: Коя е най-добрата марина за печеното агнешко?
Още: "Деня на труда": Историята на движението, което забрани детския труд и даде права на работниците
Вижте още интересни статии в СРодители