Въпреки че нямат централизиран мозък, медузите могат да се учат от минали преживявания , точно както хората, мишките и мухите. Учените са научили карибската медуза(Tripedalia cystophora) да забелязва и избягва препятствия.
Мозъкът ви има скрит ритъм и той може да разкрие колко сте умни
Това проучване оспорва предишните разбирания, че напредналото обучение изисква централизиран мозък и хвърля светлина върху еволюционните корени на ученето и паметта, пише SciTech Daily.
Не по-големи от нокът, тези на пръв поглед прости медузи имат сложна зрителна система с 24 очи, вградени в камбановидните им тела. Живеейки в блата, това животно използва зрението си, за да се придвижва в мътни води и около подводни корени, за да хване плячка.
Още: 11 невероятни факта за човешкия мозък
Учените са доказали , че медузите могат да придобият способността да избягват препятствия чрез асоциативно учене, процес, чрез който организмите формират умствени връзки между сензорни стимули и действия.
Ученето е върхът в ролята на нервната система . За да научите медуза на нов трик, най-добре е да използвате естествените ѝ действия, нещо, което има смисъл за нея, за да ѝ помогнете да достигне пълния си потенциал.
В опит да симулират естествената среда на медузите, изследователите украсили кръгъл аквариум със сиви и бели ивици, имитиращи далечни корени. Те наблюдавали медузата в аквариума в продължение на 7,5 минути. В началото тя плувала близо до привидно далечните ивици и често се блъскала в тях.
Въпреки това, до края на експеримента медузата е увеличила средното си разстояние от стената с около 50 процента, учетворила е броя на успешните завъртания, за да избегне сблъсъци, и е намалила наполовина контакта си със стената. Резултатите показват, че медузата може да се учи от опита чрез визуални и механични стимули.
Още: Можем ли да запълним цялата памет на мозъка си?
„Ако искате да разберете сложни структури, винаги е добре да започнете с възможно най-простото“, казва Андерс Гарм от Университета в Копенхаген в Дания.
„Като разглеждаме тези сравнително прости нервни системи в медузите, имаме много по-голям шанс да разберем всички детайли и как те се обединяват, за да извършат процедура.“
След това учените се опитали да идентифицират процеса, който е в основата на асоциативното учене на медузите, като изолирали зрителните сензорни центрове. Всяка от тези структури съдържа шест очи и произвежда пейсмейкър сигнали, които контролират пулсиращото движение на медузата, чиято честота скача, когато тя се отдалечава от препятствия.
Мозъкът ви излъчва тайна светлина, какво смятат учените за нея
Констатациите допълнително показват, че комбинацията от визуални и механични стимули е необходима за асоциативното учене при медузите и че визуалните сензорни центрове служат като център за учене.
Още: Учени разкриха общата черта в мозъка на психопатите
Изследователският екип планира да проучи по-добре клетъчните взаимодействия на нервната система на медузата, за да анализира формирането на паметта. Те също така планират да проучат допълнително как работи механичният сензор на камбаната, за да получат по-пълна картина на асоциативното учене на животното.
„Изненадващо е колко бързо учат тези животни; приблизително със същата скорост като напредналите животни“, казва Гарм. „Изглежда, че дори най-простата нервна система е способна на напреднало учене и това може да се окаже много основен клетъчен механизъм, създаден в началото на еволюцията на нервната система.“