Мазнините са едни от макронутриентите, присъстващи в организма ни, а също и в храната. Те ни помагат в безброй функции, осигуряват ни енергия и спомагат за производството на определени хормони. Но не всички мазнини са еднакви и прекомерната консумация на някои от тях може да бъде много вредна.
Д-р Леонидаш Тавареш Силвейра разказва за тях тук.
Трябва да имаме предвид, че мазнините като цяло се класифицират в три типа: ненаситени, наситени и трансмазнини.
Още: Наистина ли знаете какво представляват трансмазнините и защо са толкова лоши?
Наситени мазнини
Наситените мазнини са по-твърд вид мазнини, намиращи се главно в храни от животински произход като месото, особено червеното месо и птичата кожа. В допълнение към тях беконът, заквасената сметана, яйцата, сиренето, маслото и млечните продукти като цяло също са източници на наситени мазнини.
Наситените мазнини, тъй като са съставени от по-твърди молекули, се отлагат и натрупват по-лесно в кръвоносните съдове. Следователно те представляват по-голям риск за организма, понеже увеличават опасностите от развитие на сърдечно-съдови заболявания, в допълнение към повишаването на нивата на т. нар. „лош“ холестерол (LDL).
Ненаситени мазнини
Още: Защо хидрогенираните мазнини са толкова лоши
Ненаситените мазнини се считат за „добри“ мазнини, тъй като играят положителна роля в организма. Те повишават „добрия“ холестерол (HDL) и намаляват „лошия“ холестерол (LDL). Имат и кардиопротективен ефект, защото предотвратяват сърдечно-съдови заболявания освен, че намаляват нивата на триглицеридите.
Този вид мазнини се набавя главно от риба и храни от растителен произход като маслини, маслодайни семена (бразилски орехи, бадеми, макадамия, орехи, кашу), ленени семена, семена от чия, кокос, авокадо. Поради ползите им и тъй като са източници на омега-9 и мастни киселини, те трябва да се ползват с предимство в менюто ни, но винаги балансирано и без излишък, в рамките на диета, ръководена от специалист.
Трансмазнини
Трансмазнините са резултат от индустриален процес, наречен хидрогениране, при който растителните масла се трансформират в твърди разновидности. Това подобрява консистенцията, вкуса и срока на годност на преработените храни, но също така ги прави много вредни за здравето.
Още: Защо яденето на мазнини всъщност ви поддържа здрави
Трансмазнините са най-лошите от всички видове мазнини, защото повишават холестерола и са причина за редица сърдечно-съдови заболявания освен, че организмът въобще няма нужда от тях. Поради тази причина са забранени, например, в страни като Дания.
Основните източници на трансмазнини са, както споменахме, преработените храни - маргарин, тестени изделия, торти, пайове, пълнени бисквити, сладолед, пакетирани закуски, пържени картофи, пържени храни, сосове, пуканки за микровълнова печка и закуски за бързо хранене.
„Лоши“ мазнини и „добри“ мазнини
Наситените мазнини и трансмазнините се считат за потенциално вредни за здравето. Повечето са твърди при стайна температура, като масло, маргарин, телешка или свинска мазнина.
Повечето наситени мазнини са мазнини от животински произход. Източници на наситени мазнини включват мазни разфасовки от говеждо, свинско и агнешко месо, тъмно пилешко месо и пилешка кожа, млечни продукти като пълномаслено мляко, масло, сирене, сметана и сладолед. Консумацията на твърде много наситени мазнини може да повиши нивата на холестерола в кръвта и риска от сърдечни заболявания.
Наситените мазнини може да се консумират умерено – обаче трансмазнините трябва да се избягват на всяка цена. Трансмазнините се съдържат в храни, в които има частично хидрогенирани растителни масла, и са най-лошите мазнини за вашето здраве. Те могат да се намерят в пържени храни, маргарин, печени продукти (бисквитки, торти, сладкиши) и преработени закуски.
Препоръки
За да имате здравословно хранене, особено ако човек иска да поддържа холестерола си под контрол, идеалът е дневен прием на мазнини от 25% до 35% от общата калорийна стойност на менюто. Трябва да консумирате до 10% наситени мазнини и максимум 0,5% трансмазнини.
Давайте предимство на постното месо, избягвайте пържени храни и преработени храни с трансмазнини!
Внимание! Тази статия е предназначена само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---