Министърът на икономиката на Германия Катрин Райх призовава за преоценка на решението за затваряне на германските атомни електроцентрали. Причината е ясна - покачването на цените на газа, на горивата като цялост и на това, което тя сочи като енергийна уязвимост на Германия.
Германия затвори реакторите си и сега е зависима от газа за производство на ток. Решението за затварянето беше взето след аварията през 2010 година в АЕЦ "Фукушима". Сега обаче, противно на тогавашния курс, предприет от правителството на Ангела Меркел, Райх смята, че Берлин трябва да участва във възраждането на ядрената енергетика в Европа, предаде Financial Times. Министърът уточни, че Германия може или да продължи да игнорира ядрените технологии и да остане силно зависима от газа като базов източник, или да се върне към ядреното си минало.

Говорейки при откриването на конференция за привличане на чуждестранен капитал в най-голямата икономика в Европа, Катерина Райх заяви, че решението на предишните правителства да затворят германските атомни електроцентрали означава, че сега "няма алтернатива" на газа за задоволяване на търсенето. "Имаме нужда от газ, за да осигурим доставките си – това е единственото базово снабдяване, което ни е останало. Политически погледнато, няма алтернатива", каза тя. На спот пазарите в Еврпа цената на газа скочи с над 60% след старта на войната в Иран.
Коментарите на Райх отразяват задълбочаващия се дебат в Германия относно наследството от постепенното спиране на ядрената енергия, започнало при бившия канцлер Ангела Меркел през 2011 г. и завършено при Олаф Шолц. Въпреки че политиката беше съчетана с разширяване на възобновяемите енергийни източници, тя увеличи зависимостта от газ като базова мощност на германската енергетика.
Още: Русия и ядрената енергетика: Как се изнася влияние в света