Секторът на пенсионните фондове в България остава стабилен и добре регулиран. В това увери пред БНТ шефът на Комисията за финансов надзор Васил Големански. „По отношение на пенсионните фондове, до тук това, което наблюдавам и нашите данни показват, е, че секторът е доста спокоен в момента. Пенсионните фондове, които отговарят в момента за втори и трети стълб от българската пенсионна система — т.е. универсалното пенсионно осигуряване и доброволното — са относително с добри показатели, добре управляват средствата, които имат“, обясни Васил Големански.
Той поясни, че това е доста добре регулиран сектор, с много строги регулации - ежедневно подават данни към КФН и анализите се правят на ежедневна база.
Пенсионните осигуровки финансират "въглищната империя на Ковачки"
Още: Как ще се обърнат в евро парите от пенсионните фондове: Отговори от бранша
Пенсионни осигуровки на български граждани се вливат във въглищните централи, свързани с бизнесмена Христо Ковачки, които продължават да тровят въздуха. Това показва „Топлинният удар на „Ковачки“ – анализ на Пенсионноосигурителното дружество „Топлина“, изготвен за „Грийнпийс“ – България. Информацията, с която организацията се е сдобила, гласи, че става въпрос за около 5 милиона лева от пенсионните осигуровки на над 100 000 българи - те всеки месец захранват компаниите от "въглищната империя".
Припомняме, че Антикорупционният фонд разкри картел с около 150 компании с привидно несвързани собственици от няколко държави. Твърди се, че зад него стои бизнесменът Христо Ковачки, считан за сивия кардинал в сектора, но и до днес отричащ да е реалният собственик на ключови дружества като въглищните електроцентрали ТЕЦ "Брикел" и ТЕЦ "Бобов дол" - той се представя за техен консултант. Според фонда този холдинг, наречен "Орион", извършва редица нарушения - нерегламентирани финансови стимули за държавни служители, шестцифрени заеми за политици, данъчни и осигурителни измами за стотици милиони, фалшификации с въглеродни квоти, манипулиране на енергийния пазар и др.
Впоследствие бивш ръководител на търговията с газ в така наречения холдинг "Орион" - Веселин Тодоров - предостави изчерпателна и систематизирана вътрешна информация относно начина на функциониране на тайния картел, схемите за контрол и координация, финансовите практики, както и множество данни за нарушения на българското и европейското законодателство.
Още: Стана ясно какъв е средният размер на втората пенсия през 2025 г.
"Тайният холдинг, изобличен в разследването на Антикорупционния фонд, хвърля огромна сянка не само върху енергетиката, икономиката и живота на българите, но и върху финансовата сигурност на десетки хиляди бъдещи пенсионери", пишат сега от "Грийнпийс" - България. "С категоричния напредък на енергийния преход инвестициите в изкопаеми горива като въглищата стават все по-нестабилни и се сблъскват с риска да се превърнат в блокирани активи – такива, които губят своята пазарна стойност. Дългосрочната финансова сигурност на настоящите и бъдещите пенсионери няма как да е свързана с разпадащи се замърсяващи предприятия и със сектор, обречен да залезе в рамките на настоящото десетилетие".
"На фона на все по-дълги и интензивни горещи вълни, опустошителни пожари и суши, инвестирането във въглища – най-големият ускорител на климатичната криза – е стимул за още бедствия и щети върху природата и здравето на хората. Инвестирането в компании от въглищната империя на „Ковачки“ през пенсионното дружество „Топлина“ пък е двоен „топлинен удар“: заплаха за качеството на живот въобще, но и риск за изработените с честен труд пенсионни осигуровки на работниците. Пенсионните фондове следва да се грижат за бъдещето на своите вложители, не да го залагат на карта“, коментира Десислава Микова, координатор на кампанията „Климат и енергия“ в „Грийнпийс“ – България.
Още: Готови ли са пенсионните фондове за приемане на еврото?