Съветът на ЕС прие препоръка за минималния доход
Въпреки че всички държави в ЕС имат системи за социална сигурност, напредъкът в превръщането им в достъпни е неравномерен, затова Съветът препоръчва на страните да осигурят и подобрят тези системи със ставки за минималния доход и други съпътстващи парични обезщетения, включително в натура.
Препоръчва се да се определи равнището на минималния доход по ясна методология, в съответствие с националното законодателство и с участието на заинтересованите страни, като се вземат предвид общите източници на доходи, особените нужди на хората и домакинствата в неравностойно положение, доходите на най-ниско платените или получаващите минимална работна заплата, стандарта на живот и покупателна способност, промените в цените, цитирано от БТА.
ОЩЕ: Защо България се скри от Съвета на Европа при гласуването за трибунал срещу Путин?
Очаква се държавите от ЕС да предприемат действия, така че най-късно до 2030 г. да постигнат съответно равнище на подпомагане на доходите, като се запази устойчивостта на бюджета. Държавите следва редовно да преразглеждат и променят стойността на минималния доход. Във времена на икономически спад гъвкавостта при изчислението на минималния доход може да играе важна роля за смекчаване на неблагоприятните социални последици и в подкрепа на икономиката, се допълва в съобщението.
През 2021 г. над 95,4 милиона европейци все още са застрашени от бедност или социално изключване, особено сред жените, сочат данните, цитирани от Съвета на ЕС.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
ОББ: Индустрията и услугите движат икономиката
Kaufland България представя кариерните си възможности в Лондон
Мисия на МААЕ провери АЕЦ "Козлодуй"
Sitel Group обяви официално преобразуването си в Foundever™
Росен Христов подписа ключови споразумения по Плана за възстановяване
Нито дума от директора на "Булгаргаз" как така българският газ е константно по-скъп от този в ЕС
България ще поиска от ЕС ревизия за безмитния внос на земеделски стоки от Украйна
Редактор:
Михаил Митев
Етикети: минимален осигурителен доход минимален доход бедност Съвет на Европа