Туроператорите трябва да връщат още 60 милиона лева за отменени пътувания

12 март 2021, 01:19 часа • 3092 | прочитания

Туроператори дължат приблизително още 60 млн. лв. на своите клиенти за предплатени, но отменените заради COVID-19 пътувания. В периода юни - юли 2020 г. сумата се изчисляваше на 155 - 160 млн. лв., или със стотина милиона повече. Това съобщава за "Монитор” Любомир Николов - член на УС на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Въпреки значителния размер на натрупаните задължения към туристите, резервирали пакетни пътувания през изминалата година, помощите за сектора закъсняват. "Като целева помощ сме получили 1% от оборота, като при някои фирми той спада до 0,01%”, поясни Николов. По думите му финансирането по държавната помощ от 51 млн. лв. за възстановяване на суми на пътници, чиито ваканции са анулирани поради COVID-19, е изплатена на едва една десета от туроператорите. Срокът за връщане на пари за отменени пътувания е до една година от датата на анулирането му и важи за резервации, които са направени до декември 2020 г.

Според последните данни в сайта на туристическото ведомство, валидни към 1 март 2021 г., общият брой на подадените заявления по нея достига 579, като те са за малко над 31,611 млн. лв. Оценителната комисия към министерството е подготвила документите, с които може да стартират преводите към 86 фирми с изрядни документи. "Туроператорите правят всичко възможно да възстановят поне част от средствата на своите клиенти, но парите остават блокирани в контрагенти в чужбина.  Вече година те се борят да не фалират, защото това би довело и до загуба на пари за туристите”, поясни той.

За да предпазят желаещите да пътуват в условия на пандемия, много от туроператорите повишават застрахователния си лимит за задължителната полица "Отговорност на туроператора”, която при нормални обстоятелства е изградена на оборота от предходната година. Засега все още е трудно да се определи с точност колко от туристите, пострадали от отмяната на пътуванията, са се възползвали от една от трите предоставяни им опции - ваучер за друга ваканция на същата стойност, смяна на датата на пътуването или възстановяване на средствата. Данните относно едно- или двугодишните ваучери зависят основно от ограниченията в дестинациите, които предлага самият туроператор. От бранша обаче смятат, че между 40 и 60% от клиентите ще изберат почивка на различно място от първоначалното им намерение. 

Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари

Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес