Въпреки ускорението на инфлацията: България изпълнява критерия за ценовата стабилност и през юни

17 юли 2025, 13:25 часа 462 прочитания

В България инфлацията, отчитана от Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), през юни 2025 г. е 3,1 на сто на годишна основа, а на месечна - 0,4 на сто. Това показват данните на Евростат. Средногодишната инфлация в България за последните 12 месеца, измерена чрез ХИПЦ, възлиза на 2,8 на сто през месец юни, като се покачва с 0,1 процентен пункта спрямо преходния месец май, когато бе на ниво от 2,7 на сто. Така, въпреки ускорението на инфлацията България продължава да покрива Маастрихтските критерии относно ценовата стабилност.

През месец юни страните с най-ниска средногодишна инфлация за последните 12 месеца са Ирландия (1,2 на сто), Франция (1,4 на сто), Италия и Финландия (по 1,5 на сто), сочат още най-новите данните на европейската статистическа служба Евростат.

Това означава, че референтната стойност за изпълнение на критерия за ценова стабилност през юни възлиза на 2,86 на сто, което е над отчетената средногодишна инфлация в България от 2,8 на сто.

Още: Държавата увери: И през юни покриваме критерия за ценова стабилност в еврозоната

Инфлацията в ЕС и еврозоната

Годишната инфлация в ЕС през юни 2025 г. нараства до 2,3 на сто през юни спрямо 2,2 на сто през май, а в еврозоната до 2 на сто спрямо 1,9 на сто през май, отчита Евростат. През същия месец на 2024 г. инфлацията в ЕС е била 2,6 на сто, а в еврозоната - 2,5 на сто.

Най-ниският годишен темп на нарастване на инфлацията миналия месец е регистриран в Кипър (0,5 на сто), Франция (0,9 на сто) и Ирландия (1,6 на сто).

Най-високи стойности на показателя са отчетени в Румъния (5,8 на сто), Естония (5,2 на сто), Унгария и Словакия ( по 4,6 на сто и в двете страни). Спрямо май 2025 г. годишната инфлация се е понижила в пет страни членки и е нараснала в 22.

Още: Скок на инфлацията през юни, невиждана е от година и половина

Най-голям принос за годишната инфлация в еврозоната е имал секторът на услугите (1,51 процентни пункта), следван от цените на храните, алкохола и тютюневите изделия (0,59 процентни пункта.), както и на неенергийните промишлени стоки (0,13 процентни пункта). Намаление е отчетено при енергийните продукти, които са се понижили с 0,25 процентни пункта.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес