Продукти, в които са използвани заместители, няма да може да носят наименованието млечен продукт, каза пред журналисти в МС земеделският министър Мирослав Найденов, предаде Стандарт Нюз.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Ще забраним да се използва наименованието "млечен" за продукти, в които има някакво растително масло, най-вече палмово, обясни Найденов.
Първата стъпка беше да регламентираме кои могат да се казват мляко, сирене и кашкавал, но много предприемчиви производители намериха вратичка и почнаха под млечен продукт да слагат палмово масло или нещо подобно, обясни министърът.
На въпрос дали има ограничения за съдържанието на сухо мляко, Найденов каза, че има ограничения по отношение на процентите. „Но тъй като не е финализирано, нека да не изпреварвам нещата. Експертите ще кажат, защото това, което като статистика ми докладва Агенцията по храните и ресорната дирекция в министерството, е, че се засилил вносът на растителни мазнини и на сухо мляко, което убива българското животновъдство”, посочи Мирослав Найденов.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Той направи изявлението след среща при премиера Бойко Борисов с представители на браншовите съюзи на животновъдите в България по повод готвената от МЗХ наредба за специфичните изисквания към млечните продукти, която ще прави ясно разграничение между млечните продукти от сурово мляко и продукти от заместители.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Наредбата ще бъде разгледана на следващото заседание на Министерски съвет. Три пъти ще се повишат санкциите за нарушители. В момента те са в размер от 1 000-3 000 лева.
Производствените мощности ще трябва да се разделят и да произвеждат отделно продукти от мляко от други, в които има растителни мазнини, за да не се стига до злоупотреби. Найденов припомни случай, в който оператор се оправдал, че „сбъркал” бутона.
Така ще се попречи и на дискредитирането на българските продукти навън, категоричен е министърът. Найденов заяви, че използването на заместители не е добре за здравето на хората. Искаме да дадем възможност за правилния информиран избор на потребителя, каза министърът.
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай
Редактор: Десислава Ушатова