Защитата на външните граници на Европа изисква не само физическа инфраструктура, но и кампании за възпиране и достатъчна сигурност на границата. Това заяви в четвъртък белгийският премиер Александер Де Кро, който е в Брюксел за срещата на евролидерите.
Още: Александър Вучич ще помилва жена, обвинена в опит за убийство по време на блокадите в Белград
"Става дума за много повече от дебат за оградите", каза Де Кро. Неговото правителство остава разделено по темата.
Припомняме, че след като австрийският канцлер Карл Нехамер беше на посещение у нас и видя как се охранява границата с Турция, той помоли ЕС да ни отпусне 2 млрд. евро за оградата. Европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон обаче отхвърли призива, защото „в бюджета на ЕС не са предвидени средства за това“. ЕК заяви, че всяка отделна държава може самостоятелно да помогне на България, ако желае.
Все пак няколко държави продължават да искат това, като днес се включи и Италия чрез премиера Джорджа Мелони. Гърция ще продължи да изисква повече от ЕС за защита на външните си граници. Министър-председателят Кириакос Мицотакис каза на път за Европейския съвет, че „това е нещо, което като държава вече правим, но очакваме повече европейска подкрепа“.
Още: Дронове пак полетяха към Москва, руски въздушни атаки убиха и раниха цивилни в Украйна (ВИДЕО)
Още: Коридор 8 стопли леко отношенията между София и Скопие, дори Мицкоски заговори за "консенсус"
На срещата в четвъртък с държавните и правителствените ръководители от ЕС Де Кро ще поиска да се спазва Дъблинският регламент. "Ако искаме Шенгенското пространство да оцелее, трябва да се уверим, че ако хората се регистрират някъде в Европа, след това да има по-добро разпределение. Хората просто да пътуват нататък и всички да се озовават в Белгия и Нидерландия - това не е устойчиво", каза той, цитиран от Politico.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новият оръжеен план на Тръмп рязко натисна болната тема на Европа - бюджета на ЕС
Още: Мерц: Ракетите „Пейтриът“ ще бъдат много скоро в Украйна
Двете страни са включили темата за миграцията в дневния ред на Европейския съвет с надеждата да получат "много конкретни ангажименти", като например обещание за солидарност, ако друга държава от ЕС изпадне в кризисна ситуация. "Неприемливо е страни като Белгия и Нидерландия да поемат непропорционално голям дял от работата, а други европейски страни да не проявяват солидарност“, твърди Де Кро.
Независимо дали става дума за ограда или за техническа инфраструктура, ЕС трябва да предостави пари на разположение на държавите членки. Това заяви австрийският канцлер Карл Нехамер, подкрепян и от други европейски лидери.
България и други държави по външните граници на ЕС се нуждаят от помощ, каза той, като посочи необходимостта от "укрепване на граничната ограда", както и от засилване на персонала и техническото оборудване и наблюдение.
Още: Фицо реши посред нощ: Подкрепя нови санкции срещу Русия, 18-тият пакет на ЕС ще бъде приет (ВИДЕО)
ОЩЕ: AFP: България с нови обвинения, че малтретира мигранти