Берлин призова да не се свързват "Северен поток 2" и Навални

25 април 2021, 14:15 часа • 1701 | прочитания

Бъдещето на газопровода не трябва да зависи от индивидуалните проблеми с правата на човека в Русия, казва германският министър на икономиката и енергетиката Петер Алтмайер.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

Завършването на газопровода „Северен поток 2“ не трябва да бъде свързано със случая с руския опозиционен лидер Алексей Навални. Тази гледна точка на министъра на икономиката и енергетиката на Германия Петер Алтмайер цитират в неделя издания на медийната група Funke. Решенията по проекта трябва да се вземат независимо от отделните случаи, свързани с правата на човека, каза министърът.

В същото време Алтмайер призова Русия да се съобрази с международните стандарти за правата на човека и в случая с политик, изпратен в поправителна колония във Владимирска област. Незабавното освобождаване на Навални ще бъде най-доброто решение на ситуацията, каза германският министър.

САЩ, Украйна и балтийските страни активно се противопоставят на изграждането на газопровода, страхувайки се от увеличаване на влиянието на Русия на европейския енергиен пазар. В същото време германското правителство подкрепя „Северен поток 2“, въпреки че в страната има много негови критици.

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Опозиционерът Алексей Навални беше задържан в средата на януари, веднага след завръщането си от Германия, където се подложи на лечение и рехабилитация, след като беше отровен в Русия с нервнопараличния агент „Новичок”. Съд в Москва на 2 февруари замени условната му присъда по делото „Ив Роше“ с реална. Като се има предвид домашният арест, опозиционерът трябва да прекара 2 години и 6 месеца в ареста. Той е в поправителна колония във Владимирска област.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес