Емисиите на CO2от транспорт, земеделие, сгради и отпадъци трябва да се намалят с 30% в целия ЕС. Емисиите и абсорбиранетона CO2от горското стопанство и земеползването трябва да се изравнят до 2030 г. Това са целите на два законодателни проекта на ЕС, които бяха приети на 18 април.
Още: Самозащита: Крадец атакува турист, но жертвата се оказва истински лъв (ВИДЕО)
Още: Може ли Арктика да се превърне в причина за ядрена война?
Целите на ЕС ще бъдат трансформирани в задължителни национални цели за секторите, които понастоящем не са включени в схемата на ЕС за търговия с емисии, като земеделие, транспорт, сгради и отпадъци, които заедно са отговорни за около 60% от емисиите на парникови газове в ЕС.
Тези съкращения ще допринесат за постигането на колективните ангажименти на ЕС в рамките на Парижкото споразумение относно изменението на климата за намаляване на емисиите на парникови газове с 40% от всички сектори спрямо нивата от 1990 г.
"Дадохме най-доброто от себе си, за да постигнем амбициозен европейски регламент относно действия в областта на климата въпреки опитите на много правителства в ЕС да подкопаят амбициите ни," каза евродепутатът Хербен-Ян Хербранди (АЛДЕ, Нидерландия).
Още: Зеленски наложи санкции на бившия си съветник и беглец от Украйна Олексий Арестович
Още: Путин ще иска да убива до края на живота си (СНИМКИ)
"Благодарение на натиска от Парламента успяхме да намалим позволения въглероден бюджет с емисиите на около четири милиона автомобила. Европейските правителства ще трябва да направят повече и ще трябва да го направят по-скоро. Забавянето на действиятав областта на климата вече не е възможно; този регламент изисква всички правителства да ускорят зелените инвестиции, за да се справят с емисиите от земеделието, транспорта, отпадъците и сградите," допълни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сирски: Знаем новите модели руски дронове. Процентът на ударите ни скочи спрямо март
Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци
ЕП също така прие отделен текст, имащ за цел намаляване на емисиите на парникови газове от земеползването и горското стопанство и увеличаване на количеството емисии, абсорбирани от горите, като начин за справяне с изменението на климата. Понастоящем горите в ЕСпоглъщат еквивалента на почти 10% от всички емисии на парникови газове на ЕС всяка година.
Предложеният текст формулира правилата, според които държавите в ЕС трябва да гарантират, че обезлесяването се компенсира със засаждане на нови дървета, и очертава насоките за развитието на сектора с оглед на увеличаванетона поглъщането на СО2 от гори, обработваеми земи и пасища. Евродепутатите подсилиха тези разпоредби, като допълниха, че от 2030 г. държавите членки ще трябва да увеличат абсорбирането на въглероден диоксид над нивата на емисиите в съответствие с дългосрочните цели на ЕС и Парижкото споразумение.
Докладчикът Норберт Линс (ЕНП, Германия) заяви:
Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали
Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)
"Законодателството за земеползването и горското стопанство се отнася за положителния принос на земеделието и горското стопанство в борбата с изменението на климата.Парламентът работи да постигне баланс между гъвкавостта и сравнимите счетоводни правила на 28-те държави членки. Уверен съм, че успяхме в подсилването на биоикономиката– дървесен материал за строежа на къщи, мебели и биоенергия. (...) С този законодателен текст ние изпращаме послание: искаме нашите гори в Европа да продължат да се стопанисват устойчиво. Искаме да продължим да поддържаме стабилно горско стопанство в Европа."
Законодателният текст относно разпределянето на усилията беше приет с 343 гласа „за“, 172 „против“ и 170 „въздържал се“, докато текстът относноземеползването и горското стопанство беше приет с 574 гласа „за“, 79 „против“ и 32 „въздържал се“. И двата текста трябва да получат официалното одобрение на Съвета преди да влязат в сила.