Европейската комисия предложи нова политика на ЕС за киберотбрана, която да помогне на държавите в съюза да работят по-добре заедно. В нов документ ЕК и службата за външни работи призовават правителствата да създадат структури за координиране на политиките в областта на киберсигурността, предава БГНЕС.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Подобни структури са Координационен център за киберотбрана на ЕС, Конференция на киберкомандващите на ЕС, мрежа от военни екипи за реагиране при компютърни инциденти (milCERT) и съвместни учения, предаде „Политико“. "Средата за сигурност в Европа се промени драматично", заяви Жозеп Борел, върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи. "Трябва да адаптираме отбранителните си политики към тази нова среда."
Политиката за киберотбрана е част от по-широк пакет за сигурност и отбрана. Той включва и мерки за подобряване на военната мобилност на Европа. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също призова за инвестиране на повече средства и организация в киберзащитата на съюзниците, предаде Анадолската агенция.
"Тази година евроатлантическата сигурност беше разтърсена от войната на руския президент Владимир Путин срещу демократична и суверенна Украйна. Част от агресията на Русия е невидима война в киберпространството ... Киберпространството е постоянно оспорвано пространство. А границата между мира, кризата и конфликта е размита", каза Столтенберг.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Генералният секретар на НАТО заяви, че кибератаките могат да задействат член 5 на НАТО, който гласи, че атаката срещу един съюзник е атака срещу всички. "Заплахата от киберпространството е реална и тя нараства. Ето защо нашето обещание за киберзащита е толкова важно", каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
"Затова призовавам съюзниците да се ангажират отново с киберотбрана. С повече инвестиции. Повече експертни познания. И засилено сътрудничество. Това е жизненоважна част от нашата колективна отбрана. И всички ние сме заедно в това", добави той.