Европейският парламент поиска пълна забрана на хербицидите на основата на глифозат до декември 2020 г. и незабавни ограничения за употребата на веществото.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Това стана днес (24 октомври), след като евродепутатите подкрепиха проекта на резолюция, който се противопоставя на предложението на Европейската комисия за подновяване на спорния лиценз за хербициди за период от 10 години, както искат някои държави-членки.
Правно необвързващата резолюция беше приета с 355 гласа "за", 204 "против" и 111 "въздържал се". Очаква се утре (25 октомври) държавите членки да гласуват окончателно предложението на Комисията за подновяване на разрешението за продажба на глифозат.
От днешното им решение обаче става ясно, че евродепутатите искат ЕС да изготви планове за постепенно спиране на употребата на веществото, като се започне с пълната забрана на употребата в домакинствата и забраната за използването му в земеделието.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Според членовете на ЕП глифозатът трябва да бъде напълно забранен в ЕС до 15 декември 2022 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Основният въпрос при дискусиите през последните месеци е, дали глифозатът причинява рак. Както е известно, Международната агенция за изследване на раковите заболявания смята, че веществото е потенциално опасно, докато Европейската агенция за сигурност на храните ЕФСА, е на противоположното мнение.
В случай, че Брюксел забрани употребата на хербицида в страните-членки, фермерите ще трябва да преминат към други препарати за растителна защита. Експертите очакват поскъпване на всички култури, а отглеждането на ечемик и силажна царевица би могло да стане изцяло нерентабилно за стопаните.
От друга страна отпадането на глифозата може да даде тласък на иновациите в областта на растителната защита. Производителите ще търсят алтернативни вещества с по-малко вредни действия. Затова редица учени смятат, че по-правилно би било да се намали цялостната употреба на хербициди, вместо да се забрани само един от тях.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)