Премиерът на германската провинция Мекленбург-Предна Померания Мануела Швезиг планира да открие специален фонд за защита на климата, за да заобиколи санкциите, с които САЩ заплашва по газопровода "Северен поток-2". Това съобщава германският вестник "Билд", позовавайки се на собствени източници.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Според вестникът, идеята е Фондът за защита на климата да класифицира "Северен поток-2" като "един от най-важните компоненти за опазването на околната среда в Мекленбург-Предна Померания".
Освен това организацията, която се формира, трябва да служи за успешното завършване на проекта. За да реализира това, фондът възнамерява да създаде специализирана търговска компания, чиито продукти и услуги ще се използват изключително за изграждането на газопровода "Северен поток-2".
"Билд" посочва, че германските компании, които са заплашени от американски санкции, по този начин ще си сътрудничат с руската страна чрез икономически инструменти, предоставени от фонда. Според вестника, от техническа гледна точка никоя компания няма да си сътрудничи пряко със "Северен поток-2". В тази връзка те няма да бъдат обект на американски санкции.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
По-рано беше обявено, че работата по "Северен поток-2" в германски води ще бъде възобновена на 5 декември.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Проектът включва изграждането на две тръби на газопровода, чийто общ капацитет ще бъде 55 милиарда кубически метра газ годишно, от брега на Русия, през Балтийско море до Германия. В изграждането на газопровода участват много европейски компании.
Украйна се бори активно с изграждането на газопровода „Северен поток-2“, страхувайки се, че ще загуби приходи от транзит на руски газ, както и редица европейски държави, включително Полша, Латвия и Литва, както и САЩ, които искат да продават на ЕС свой втечнен природен газ.
Според САЩ това е политически проект, който застрашава енергийната сигурност на Европа. Руската страна многократно е заявявала, че проектът е абсолютно комерсиален и посочва, че това не означава прекъсване на транзита на руски газ през Украйна за ЕС.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Още: САЩ принудиха базирана в Норвегия компания да се откаже от работата си по "Северен поток 2"