Ева Хьогл, упълномощена за въоръжените сили в германския парламент, е разтревожена от ръста на екстремистките инциденти в Бундесвера. Ясно е, че във всички области на въоръжените сили все още има нужда от действия срещу екстремизма, заяви тя, представяйки годишния си доклад пред Бундестага.
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Броят на дясноекстремистките инциденти в Бундесвера през 2020 г. се е увеличил до 229; през 2019 г. те са 197, каза Хьогл. В същото време Германската служба за военно контраразузнаване (MAD) регистрира около 500 инцидента, за които се твърди, че са извършени от екстремисти и представители на движението "Райхсбюргер" (граждани на Райха – бел. ред.).
В тази връзка са необходими „разяснения, наказания и профилактика" на екстремизма. В Бундесвера няма място за хора, които имат екстремистки прояви или само смятат, че екстремизмът е в реда на нещата.
Тя призов за задълбочаване на политическата подготовка на германските военнослужещи. Според Хьогл, политическото образование на военните трябва да се превърне в неразделна част от тяхната служба, а това ще помогне да се предотврати разпространението на екстремистки възгледи сред военните.
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Още: Турция: Защо държавата иска деца, а майките - не?
Друг сериозен недостатък са „твърде дългите” процеси срещу заподозрени в екстремизъм в армията. В момента те продължават средно 20 месеца. Хьогл призова за ускоряване на разследванията срещу заподозрени в екстремизъм в Бундесвера.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: От 3 години спя в Кремъл: Путин показа къде се крие (ВИДЕО)
Още: Самозащита: Крадец атакува турист, но жертвата се оказва истински лъв (ВИДЕО)
Споменавайки конкретни инциденти, депутатът спомена нашумелия наскоро случай в специално поделение. Неговият командир Маркус Крайтмайр даде възможност на военнослужещите да върнат незаконно присвоените от тях боеприпаси, без да последва каквото и да е наказание. Засега не е ясно дали Министерството на отбраната е било информирано за този инцидент и дали е започнало съответното разследване.