Германия призова Европейската комисия да закупи руска ваксина "Спутник V" за Европейския съюз, обяви германски представител, цитиран от "Политико".
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
"Поискахме от Комисията" да започне процедура за придобиване на "Спутник", каза представителят пред журналисти на брифинг в Берлин и добави, че "ние виждаме сега, че Комисията е в процес на стартиране на тази процедура".
Представителят отбеляза още, че Комисията първо трябва да проучи какви са нагласите в европейските столици, за да установи кои държави проявяват интерес да се купи от руската ваксина преди да започне преговори за закупуването на дози.
След като договорът бъде уреден, държавите членки могат потенциално да закупят дози от руската ваксина чрез договора на ЕС, подчерта германският представител.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) получи първите данни за ефективността и безопасността на руската ваксина по-рано този месец, след като Русия поиска одобрение. Не е ясно кога ще бъде взето решение за одобрение на ваксината. Шефът на ЕМА Емър Кук съобщи, че регулаторът се подготвя да инспектира места в Русия, където се произвежда ваксината.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Германският представител съобщи още, че в същото време могат да бъдат предприети първите стъпки от процедурата по закупуване на ваксини от страна на ЕС.
По думите му официални преговори с Русия все още не са започнали. Потенциално въпросът може да бъде обсъден на срещата на върха на ЕС в четвъртък и петък.
Унгария и Словакия вече купиха от ваксината на национално ниво, заобикаляйки ЕМА.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Най-малко 4 държави членки са необходими, за да започнат преговори за сключване на споразумение.