Избирането на Карстен Вилдбергер за министър в кабинета, ръководен от канцлера Фридрих Мерц, се оказа изненада дори за самия Вилдбергер. "Всичко се случи доста набързо“, казва 55-годишният бизнесмен. Той застава начело на чисто ново министерство - това на дигитализацията и модернизацията. То обединява отговорности, които досега бяха разпределени между пет други министерства.
Вилдбергер ще отговаря за надзора и администрирането на цялата информационна инфраструктура на държавата. Всичко това попада в ръцете на човек, който довчера управляваше Ceconomy - международна компания за продажба на електроника, пише "Дойче веле".
По-ефективна администрация
Каква точно ще е дейността на министерството тепърва ще става ясно, но фокусът върху ефективността на администрацията и профилът на Вилдбергер бързо провокираха сравнения с Илон Мъск и неговата служба за правителствена ефективност DOGE. Николас Потрафке от икономическия институт ifo казва, че Мъск и Вилдбергер вероятно си приличат по това, че вероятно ще става дума за прекъсване на старите практики в администрацията. „Имам предвид, че определени неща явно ще се правят и мислят по различен начин – по напълно нов начин“, казва експертът. Според него това може да доведе до положителни ефекти.
Още: Германия се завръща към газовите електроцентрали
И все пак не се очаква германският министър да започне да размахва моторната резачка и да освобождава хора по начина, по който го правеше Мъск. „Целта ми е да създам оптимални условия Германия да се развие като конкурентоспособна и иновативна дигитална локация“, заявява той. „Това изисква модерна, ефективна и ориентирана към гражданите държава и администрация, които действат дигитално.“
Вилдбергер обещава да работи екипно и решително, но с уважение към кадрите, което го отличава от Мъск. „Илон Мъск е много необичайна личност. Той е много краен“, казва Никлас Потрафке пред ДВ. „Вилдбергер не е такъв.“ Освен това Вилдбергер, за разлика от Мъск, е член на правителството на Германия и ще подлежи на съответния контрол - както от Берлин, така и от Брюксел.
Unser designierter Bundesminister für Digitalisierung und Staatsmodernisierung: Dr. Karsten Wildberger. pic.twitter.com/Q1lrgJjeLx
— CDU Deutschlands (@CDU) April 28, 2025
Вилдбергер иска по-малко регулации
Но подобно на Илон Мъск, Вилдбергер иска радикално да облекчи бизнеса, като съкрати голяма част от излишните регулации: „За всеки съществуващ закон има по два други, които трябва да бъдат отменени. Възможно ли е това?“, каза той във вторник в речта си на среща на Икономическия съвет - лобистка група, близка до Християндемократическия съюз.
Той спомена и два закона, които според него би трябвало да се отменят: Законът за проследяване на веригите за доставки, насочен към защита на човешките права от страна на мултинационалните компании и предотвратяване на условия, наподобяващи модерно робство. Както и Законът за отоплението, който има за цел опазване на климата чрез модернизацията на отоплителните системи в новите сгради.
Още: Германската армия трябва да стане най-силната в Европа: Мерц с първа реч в Бундестага
Никлас Потрафке от института ifo признава, че участието на мениджъри на фирми в държавното управление невинаги е добра идея: „Лош резултат, разбира се, би бил, ако бившите бизнесмени провеждат политики, които да са в полза на собствените им сектори“, казва той.
Снимка: Getty images
Все пак влиянието на подобни хора в германската политика е по-ограничено, отколкото в САЩ. Местните власти в Германия разполагат с немалки правомощия и са в състояние да ограничат влиянието на решенията, взети от новия министър. „Една от големите му задачи ще бъде да намери общ език с федералните провинции, защото той няма как просто да им казва какво да правят“, казва Лена-Софи Мюлер, ръководител на инициатива D21 - мрежа за цифрово общество, която работи както с частния сектор, така и с правителството. „Не става дума само за това дали той има властта да управлява, а дали може да бъде добър лидер и да създаде екип“, обяснява тя.
Големи очаквания
Включването на мениджъри от бизнеса в правителството не е прецедент за Германия. През 1998 година канцлерът Герхард Шрьодер от Социалдемократическата партия направи Вернер Мюлер - бивш член на борда на енергийния гигант RWE - икономически министър. Изборът на Вилдбергер, който е относително непозната личност, обаче, бе изненада, казва и Лена-София Мюлер. Новото министерство има и специални правомощия. То може да блокира големи IT-разходи на останалите ведомства. Ограничаването на разходите е правомощие, което до момента се даваше само на Министерството на финансите. „Контролът на разходите е силен инструмент, но той не може просто да каже: „Трябва да ги похарчите за нещо друго“, казва Мюлер. „Той може само да наложи вето.“
Още: След "Алтернатива за Германия": Мащабна полицейска операция срещу екстремизма
Лена-Софи Мюлер се надява, че Вилдбергер ще мери успехите си по реални параметри. „За да има успех, очаквам той да повиши процента на потребление на дигиталните услуги – за да улесни живота на гражданите, но и за да се повишат техните цифрови умения. „Ако това наистина стане, ще призная, че е направил нещо правилно“, коментира тя.
А това би било и успех за една държава, където факсовете все още са в употреба, включително и от официалните институции.