Медведчук моли Путин и Зеленски да го разменят за "защитниците на Мариупол"

18 април 2022, 13:47 часа 9090 прочитания

Украинският опозиционен политик Виктор Медведчук, наричан кум на Путин, се обърна към президентите на Русия Володимир Путин и на Украйна Владимир Зеленски с молба да го разменят за „защитници на Мариупол“. Видео съобщението е разпространено от Службата за сигурност на Украйна.

Още: Взрив при основен за Киев ТЕЦ, експлозия и на танкер до Санкт Петербург (ВИДЕО)

Още: Френското разузнаване: Китай е опитал да подкопае продажбите на Rafale

В момента най-активна съпротива на руските войски и Народната милиция на ДНР в Мариупол оказвали от полка "Азов", блокиран в завод "Азовстал".

„Аз, Виктор Владимирович Медведчук, искам да се обърна към президента на Руската федерация Владимир Путин и президента на Украйна Владимир Зеленски с молба украинската страна да ме размени за защитниците на Мариупол и жителите, които се намират там днес“, казва Медведчук.

Още: Тактика: Русия удари център за набор на войници за трети път тази седмица (ВИДЕО)

Още: Евакуираха депутатите в Косово: Ето защо (ВИДЕО)

По-рано съпругата на Медведчук - Оксана Марченко, записа видеообръщение до Владимир Путин. Съпругата на опозиционен политик моли президента на Руската федерация да помогне за освобождаването на Медведчук, като посочва незаконосъобразността на действията на украинските власти.

В отговор на това говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че ще информира, ако руският президент Владимир Путин реши да отговори на призива на съпругата на лидера на партия "Опозиционна платформа - За живот". „Ако има реакция от президента, ще докладваме за това“, каза Песков.

Оксана Марченко се е обърнала за помощ и към турския президент Реджеп Тайип Ердоган, и към саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман Ал Сауд. Тя отправила призив и към близките на заловените британци с призив да помолят британския премиер Борис Джонсън да ги разменят за съпруга ѝ.

Още: Хаос на руските летища след украински атаки с дронове (ВИДЕА)

Още: Нова руска тактика за Покровск и тревожна статистика на НАТО. Бивш шеф на ЦРУ съветва Тръмп как да играе с Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)

В същото време РИА Новости съобщи, че двама пленени британци са се обърнали към Джонсън с молба да ги разменят за Медведчук.

СБУ задържа Медведчук на 12 април. Президентът на Украйна Володимир Зеленски публикува снимка на политика с белезници и похвали служителите на ведомството за успешната операция. По-късно украинският лидер предложи да размени Медведчук за пленени украински войници. Москва не прие предложението.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Кумът на Путин има активи и в България: История за задкулисието в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес