От вторник, 28 март, унгарските власти ще връщат всички, търсещи убежище обратно и няма да им се позволява влизане на унгарска земя.
Още: В Русия обикаля "Влакът на Победата" и руснаците се бият за безплатна каша (ВИДЕА)
Още: Швеция ще плаща по 32 000 евро на мигрантите, за да се приберат по родните си места
Вътрешното министерство в Будапеща съобщи, че ще започне прилагането на новия закон за търсещите убежище. Целта на новите мерки е да не се позволява на мигранти с неясен статут да се движета свободно в страната и на територията на Европейския съюз /ЕС/. По този начин ще намалеят и рисковете за сигурността, се казва в съобщението на вътрешното министерство, съобщи БГНЕС.
Тези, които искат да получат убежище, ще трябва да подоват молби само в транзитните зони на унгарско-сръбската граница край Томпа /Келебия/ и Реске /Хоргош/. Там има 324 фургона и в тях са настанени около100 мигранти. Времено се предвижда увеличаване на капацитета за прием в този център.
Транзитните зони са отворени 24 часа и мигрантите ще получават информация на техния роден език. Те ще получават отговор на молбата си в центровете. Само непълнолетните, под 14 години, може да бъдат настанявани в някои от социалните центрове във вътрешността на страната.
Още: Великобритания даде всичките си гаубици AS-90 на Украйна (ВИДЕО)
Още: След Вучич: И словашкият премиер Фицо обяви, че е болен дни преди парада в Москва
Във фургоните има стаи с легла, топла вода и подсигурена храна три пъти на ден, а за децата - 5 пъти. В транзитните зони има и медицински екип, интернет, телевизия и места за религиозни молитви.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Псевдопримирие - Зеленски предупреди гостите на Путин за 9 май да се пазят, Медведев джафка: Гнида
Още: Руски изтребител и руски военен хеликоптер - жертви на украински морски дронове (ВИДЕО)
След като получат отказ мигрантите веднага трябва да напуснат транзитната зона.
"Всички институции и органи имат готовност за прилагане на новите мерки", подчертават от вътрешното министерство в Будапеща.
През 2015 година Унгария вдигна ограда и по границите си със Сърбия и Хърватия. През лятото и есента на 2015 година през територията на Унгария, по т.нар. "Балкански маршрут" минаха над 450 000 мигранти.
Още: „Най-добрата досега“: Зеленски за срещата си с Тръмп във Ватикана
Още: Сервитьори в Гърция - хотелиери и ресторантьори ги издирват с фенер, дават пари под масата, но няма
Унгария няма да променя миграционната си политика. Няма да се подадем на никакъв натиск и ще защитим държавните си граници. Това предупреждение отправи публично в средата на март съветникът по въпросите на националната сигурност в правителството на Виктор Орбан Дъорд Баконди. По повод заплахите на Турция, че ще изпраща всеки месец по 15 000 мигранти към Европа Баконди каза следното: Унгария е подготвена и може да се справи с това предизвикателство. "Само през тази година в Унгария са се опитали да влязат нелегално 7200 мигранти. Преценките на правителството са, че тази бройка ще се увеличава. Независимо от всичко, ние ще продължаваме да спазваме както унгарското, така и европейското законодателство за преминаване на границите", подчерта съветникът.
Баконди съобщи, че от началото на тази година са подадени 1134 молби за получаване на убежище в Унгария. 54 души са получили защита.
Властите в Будапеща започнаха изграждането на втора ограда по унгарско-сръбската граница, която ще бъде напълно готова до края на месец май. Унгария вдигна първата ограда по границата със Сърбия през 2015 година. Втората ограда е необходима, за да се предотврати новата мигрантска вълна, която се очаква през тази година да достигне до унгарските граници, твърдят властите в Будапеща.