Политическото самоубийство на Зеленски и ще могат ли украинците някога да му простят

26 юли 2025, 14:10 часа 9117 прочитания 0 коментара

През шестте си години на власт Володимир Зеленски никога досега не се бе сблъсквал с гневна тълпа под прозореца си. Но украинският президент, явно бе станал твърде самоуверен, докато се радваше на непоколебимата подкрепа на украинците пред лицето на голямото зло - войната. Сега обаче, с подписването на закона, с който антикорупционните органи в Украйна бяха лишени от независимост, той прекрачи границата. Зеленски очевидно смяташе, че заради твърдата си подкрепа за него украинците ще си затворят очите. Но те не го направиха - протестите срещу закона обхванаха цялата страна.

Още: Зеленски търси пари от Европа, за да вдигне заплатите на военните

На третия ден, след като хиляди излязоха на улиците да протестират, Зеленски най-накрая представи контразакон, с който да бъде отменен предишния скандален законопроект, с който се посягаше на независимостта на ключовите антикорупционни органи в страната - в полза на главния прокурор (асоциация с България?!). Президентът постъпи правилно, като се вслуша в хората отвън и отстъпи. Но вече бяха нанесени непоправими щети върху неговия имидж както в Украйна, така и в чужбина. Това пише украинската журналистка Светлана Моренец в статия за The Spectator.

Дясната ръка на Зеленски стои зад скандалния законопроект?

Украинските законодатели ще се върнат от лятната си ваканция, за да гласуват контразакона в парламента. Така Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САПО) ще продължат да разследват политици както досега. Но въпросите ще останат. Каква беше целта на всичко това? И защо Зеленски извърши това политическо самоубийство?

Няма доказателства за лично участие на Зеленски в корупция, но същото не може да се каже за тези, които работят в един и същи офис с него, пише по-нататък журналистката.

Само в парламента НАБУ подозира в корупция поне 17 депутати, които съответно са гласували за скандалния законопроект. Но още по-важното е, че разследванията на НАБУ са стигнали до хора, свързани с дясната ръка на Зеленски - Андрий Ермак.

Още: Украинският топ чиновник, когото ненавиждат еднакво и републиканците, и демократите в САЩ

Кои са тези хора? Павло Кириленко, настоящият ръководител на Антимонополната комисия, който е заподозрян в незаконно обогатяване с почти 1 милион 114 хиляди евро, и Олексий Чернишов, вицепремиер, за когото се твърди, че е замесен в корупционна схема, струваща на държавата повече от 19 милиона евро. И двамата отричат обвиненията.

Според депутата от партия "Голос" Ярослав Железняк, именно Ермак е бил мозъкът зад скандалния законопроект. Зеленски съответно се е оставил да бъде убеден, че разследванията на НАБУ срещу хора, близки до него, ще навредят на рейтинга му.

Законът бе приет със смеха и овациите на депутати, които са разследвани за корупция

Зеленски явно смяташе, че съюзниците на Украйна ще преглътнат закона без възражения. За по-малко от 24 часа законопроектът бе приет от Върховната рада под аплодисментите и смеха на 263 депутати, някои от които бяха разследвани от същите тези антикорупционни органи.

Още същата вечер Зеленски подписа закона. Не го спряха нито протестите на украинската общественост, събрала се пред офиса му в Киев, нито обажданията на посланиците на Г-7, нито телефонните обаждания на френския президент Еманюел Макрон и председателя на Европейския съвет Антониу Коща. Тази бързина е нетипична за президента на Украйна, известен с това, че оставя десетки законопроекти да събират прах на бюрото му в продължение на месеци.

Още: Детектор на лъжата: С нов антикорупционен закон Зеленски успокои протестиращите (ВИДЕО)

Героят, който обедини света, сам окаля образа си

Шокираните украинци, включително най-ревностните поддръжници на Зеленски, видяха в това крещящ опит на правителството да краде и да се измъкне от отговорност. Те видяха как трудно спечелената им възможност да се присъединят към ЕС бе отнета под носа им от същия този човек, когото бяха подкрепяли през повече от трите години пълномащабна война.

Украинците наблюдаваха как европейските и американските съюзници започнаха да поставят под въпрос дали да продължат да подкрепят финансово Украйна. Неписаното споразумение - да се остави политиката настрана и да се съсредоточим върху общия враг, Русия - беше нарушено. И то тъкмо от Зеленски - човека, който според скорошно проучване на Rating Group все още се радва на доверието на 67% от населението.

Още: На фона на протести: Украйна готви нов закон за "независимост" на антикорупционните органи, Лондон ще помага

Неговият подвиг - че вместо да избяга от страната по време на инвазията, остана в Киев и успя да обедини света около каузата на Украйна - сега е опетнен. И въпреки че Зеленски сега представи контразакон, с който да бъде отменен този срамен акт, като обясни как в Украйна протестите биват чувани - петното ще бъде невъзможно да се измие, заключва авторката.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес