Министерството на външните работи на Полша изрази загриженост във връзка с оттеглянето на Русия от Договора за пълна забрана на ядрените опити (ДПЗЯО).
Още: InformNapalm: ФСБ готви терористични атаки в Русия на 9 май, за да обвини Украйна
Още: Ясно е кой ще има последната дума за ключовото споразумение между САЩ и Украйна
"Приехме със сериозна загриженост новината за оттеглянето на Русия от ратификацията на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити (ДВЗЯО). Решението беше взето след месеци на безотговорна реторика и ядрени заплахи по време на продължаващата незаконна агресия срещу Украйна. Тази неоправдана и безпрецедентна стъпка представлява по-нататъшно отслабване на международната архитектура за сигурност", се казва в изявлението на дипломатическото ведомство, цитирано от „TVP World”.
„ДПЗЯО е ключов инструмент за ядрено разоръжаване и неразпространение“, казват от външното министерство, като подчертават, че "той е пазител на стандартите, забраняващи ядрените опити".
ОЩЕ: Путин спря ядрения шантаж след като Западът му обеща ответен удар
Още: Завой в стратегията и целите на Путин в Украйна: Западни разузнавателни данни
Още: Със сегашния темп Русия ще завземе Украйна през 2256 г. със 101 милиона жертви
Полша е част от ДПЗЯО от 1999 г. насам. Ратифициран от 178 държави, договорът не е влязъл в сила поради липсата на ратификация от страна на осем държави от основния списък от 44 страни. Сред държавите, които не са подписали договора или не са се присъединили към него, са САЩ, Китай, Индия, Пакистан, Северна Корея, Израел, Иран и Египет.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Умрели без ток: Най-малко три смъртни случая в Испания
Още: Извършил зверско убийство и отишъл на екскурзия: Арестуваха поляк близо до България
ОЩЕ: Кой подслушва Дуда? В кортежа на полския президент откриха "бръмбар"
Русия не е извършвала ядрен опит от разпадането на СССР. Последното ядрено изпитание в Съветския съюз се състоя през 1990 г., а в САЩ - през 1992 г.