Полският президент поиска повече власт върху съдебната система

25 септември 2017, 18:20 часа • 922 | прочитания

Полският президент Анджей Дуда предложи въвеждането на конституционно изменение, което му дава повече власт върху съдебната система. Това е поредният обрат в кампанията за съдебни реформи в Полша, която предизвика предупреждения от ЕС и масови протести.

Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)

Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)

Днес държавният глава представи своя собствена версия на новото съдебно законодателство на мястото на проектозакона на правителството, на който той наложи вето през юли, изненадвайки управляващата консервативна партия „Закон и справедливост“.

„Подготвих проектозакон за измяна на конституцията“, каза Дуда пред репортери и допълни, че е поискал депутатите да изкажат мнението си по въпроса.

През юли държавният глава подкрепи единият от законопроектите на правителството, който засилва политическия контрол върху Върховния съд и друг, позволяващ на парламента да избира членове на органа, защитаващ независимостта на съдилищата.

Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?

Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

В своята версия на реформите Дуда предлага одобрението на най-малко 60% от депутатите да е необходимо за избиране на членове на органа, така че нито една отделна партия да няма превес в гласуването, предаде БГНЕС.

„Ако в рамките на два месеца парламентът не успее да избере членове на Националния съдебен съвет (НСС) с мнозинство от три пети, то тогава президентът ще избере членовете сред кандидатите, представени на парламента“, заяви Дуда.

Основните опозиционни партии „Новочесна“ и Гражданска платформа незабавно заявиха, че са против подобни промени.

Дуда представи и своя версия на законопроекта за Върховния съд, който също предвижда увеличаване на правомощията му, оставяйки го да реши кои съдии могат да останат в системата след достигане на пенсионната възраст от 65 години.

Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"

Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия

Дуда също така предлага обикновени граждани да могат да подават оплаквания срещу решения на съда и ще бъдат изслушвани от специална камара, която ще включва и обикновени граждани.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес