Сбербанк, най-голямата руска банка, обяви, че планира да напусне Лондонската фондова борса. В писмено изявление Сбербанк съобщава, че е уведомила Лондонската фондова борса за намерението си да спре разпространението на депозитарни разписки.
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
В изявлението се посочва, че в рамките на 30 дни депозитарните разписки на банката могат да бъдат обменени за акции на Сбербанк в съотношение 1:4.
Западните страни включиха много руски банки, включително Сбербанк, в списъка със санкции заради войната в Украйна.
Междувременно руски медии съобщиха за още трима висши ръководители напуснали Сбербанк, която вече е под пълните блокиращи санкции на САЩ и скоро може да бъде отстранена от SWIFT.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Според пресслужбата на Сбербанк „заместник-председателите на борда Александър Бурико и Сергей Малцев и членът на борда Наталия Алимова решиха да „прекратят работа в банката“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Тези промени са настъпили "като част от трансформацията на модела на управление и актуализиране на стратегията", казаха от банката.
Бурико, който ръководеше блока Финанси в банката, Малцев, който ръководеше блока Sales Network, и Алимова, която контролираше управлението на продажбите, са в черния списък на САЩ от 8 май. Забранено им е да влизат в Щатите, всякакви транзакции с американски юридически и физически лица, а активите им в САЩ са блокирани.
Преди стана известно и уволнението на още двама топ мениджъри от Сбербанк: Позициите си напуснаха ръководителят на корпоративния инвестиционен бизнес на Сбербанк Андрей Шеметов и кураторът на блока за стратегия и развитие, старши вицепрезидент Юлия Чупина, чиято работа беше лично контролирана от Герман Греф.
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
Общо от началото на войната седем високопоставени банкови ръководители вече напуснаха постовете си, а някои напуснаха и Русия. Първият - от 25 февруари - беше Лев Хасис, първият заместник-председател на Сбербанк, който заемаше тази длъжност повече от 9 години, който спря да работи.
След него се нареди Дейвид Рафаловски, ръководител на блок Technologies и куратор на създаването на суперкомпютъра Christofari.