Шолц: Германия подкрепя членството на Западните Балкани в ЕС

07 март 2023, 17:15 часа • 1285 | прочитания

Канцлерът Олаф Шолц потвърди подкрепата на Германия за страните от Западните Балкани и за тяхната интеграция в ЕС, предаде АА.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

"За германското правителство бързата интеграция на шестте страни от Западните Балкани в ЕС има стратегическо значение", заяви Шолц на съвместна пресконференция с министър-председателя на Албания Еди Рама.

"Бихме искали да приветстваме тези страни като държави членки на ЕС възможно най-скоро. За това напредъкът на Албания в процеса на членство в ЕС също е много добър сигнал", каза той.

Шолц заяви, че лидерите на ЕС и страните от Западните Балкани ще се съберат в Тирана на 16 октомври на среща на върха в рамките на инициативата "Берлински процес", за да обсъдят по-нататъшните стъпки за засилване на сътрудничеството и ускоряване на интеграцията на региона в ЕС.

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Германският канцлер изтъкна и очакванията на ЕС към страните от Западните Балкани за членство и подчерта, че са необходими допълнителни реформи за укрепване на върховенството на закона, свободата на печата и борбата с организираната престъпност.

През последните месеци германското правителство активизира дипломатическите си усилия към Западните Балкани, опасявайки се, че войната между Русия и Украйна може да породи нестабилност в региона.

След като беше домакин на среща на върха на страните от ЕС и Западните Балкани в Берлин през ноември миналата година, Шолц заяви, че войната на Русия срещу Украйна е довела до промени в геополитическите оценки и е увеличила значението на Западните Балкани за Европа.

Държавите от Западните Балкани чакат да се присъединят към ЕС от почти 20 години, но техните кандидатури за членство дълго време бяха в застой поради регионални проблеми и нежеланието на мнозинството държави от ЕС да приемат нови членове.

Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа

Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес